„Én tántoríthatatlan híve vagyok ugyan a szólásszabadságnak, melyet a Nemzetközi Polgári és Politikai Jogok 19. cikkelye garantál, de nem abszolút értelemben" – mondja a polgárjogi biztos, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a 20. cikkely tiltja a nemzeti, faji vagy vallási alapon történő megkülönböztetést, az ellenségeskedésre vagy erőszakra felbujtó gyűlöletbeszédet.
Zeid Raad al-Husszein valamennyi Európai államot felszólította, hogy lépjenek fel keményebben a szabad véleménynyilvánítás jogával visszaélő rasszizmus, az idegengyűlölet és a rágalmazás ellen, mert ez csak hátráltatja az uniós országokat a migrációs válság megoldásában.
Az Independent Press Standards Organisation (IPSO) sajtószóvivője a BBC-nek elmondta, hogy Hopkins cikke miatt legalább 300 levelet kaptak, melyben kérik, hogy a független sajtószervezet vizsgálja ki az ügyet sajtóetikai szempontból. Az IPSO-nak 28 napon belül kell döntést hoznia az ügyben.
Kritikusainak Hopkins azt üzenete: Fogadják el az eltérő véleményeket. A felháborodást pedig azok felé a rezsimek felé irányítsák, amik miatt ezek az emberek menekülni kénytelenek.
Ám nem ez az első eset, hogy Hopkins eltávolítását követelik. Az egyik legnagyobb gyűlölethullámot elindító tette az volt, amikor 2013-ban egy viccesnek szánt tweetet írt a skótok várható élethosszáról. Mint írta, a skótok mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél kevesebbet kelljen dolgozniuk. Hopkins nem szereti a skótokat és ennek rendszeresen hangot is ad, ám az időzítés ezúttal olyan szerencsétlen volt, hogy bocsánatot kellett kérnie. Ez akkor történt ugyanis, amikor egy glasgowi helikopterszerencsétlenségben tízen életüket veszették. A botrányhősnő, akinek képernyőről való eltávolítása érdekében akkor 75 ezer aláírás gyűlt össze, elismerte, hogy rossz pillanatot választott a viccelődésre, de azért hozzátette, hogy a véleményén ez mit sem változtat.
„Mentőhajók? Én inkább hadihajókkal állítanám meg a bevándorlókat"
"Nem, nem érdekel. Mutass bár nekem képeket a koporsókról, mutass vízen lebegő holttesteket, hegedülj és mutass szomorúnak látszó sovány embereket. Még mindig nem érdekel. Mert a következő pillanatban agresszív fiatal férfiakról fogsz nekem képeket mutatni Calaisnál, ahogy terjednek, mint a norovírus a tengerjáró hajókon... Ez a két populáció azonos. A brit kamionosokat a kikötőkben zaklató bevándorlók ugyanazok, mint a veszélyes Földközi-tengeren átkelő csavargók" „Jobb életet akarnak maguknak? Akkor jobb lenne, ha Észak-Afrikában lennének kreatívak... Félreértés ne essék, ezek olyanok, mint a csótányok" – írta Hopkins egy pénteki napon, majd szombaton egy rádióműsorban megvédte álláspontját, melynek következtében hétfőre több mint 200 ezren írták alá azt a petíciót, mely révén az újságírónő kirúgását próbálták elérni.
A cikk két nappal az előtt jelent meg, hogy legalább 700, de egyes becslések szerint inkább 900 ember fulladt bele a Földközi-tengerbe Líbiához közel. A tragédia miatt hétfőn rendkívüli gyűlést hívtak össze az EU külügyminiszterei számára Luxemburgban (miközben újabb három baleset történt), csütörtökre pedig rendkívüli EU-csúcsot hirdetett a migrációs válság megoldása érdekében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
|
Sokan próbálták már befogni Hopkins száját, de most az ENSZ is nekiment Twitter |
Katie Hopkins 2007-ben tűnt fel a színen, amikor részt vett a The Apprentice (A gyakornok) című műsor harmadik szériájában, ahol azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy állandóan személyeskedő és kritikus megjegyzéseket tett. Később Hopkins más műsorokban (Például a Celeb vagyok, ments ki innen és Big Brother brit változatában) is feltűnt, véleménycikkeket írt a bulvársajtóban, beszélgetős műsorokban és a közösségi médiában osztott ki hírességeket és hétköznapi embereket.
A Daily Mail a Big Brother házba való botrányos beköltözése után össze is gyűjtötte, hogy kiket utál a botrányhősnő. A kör elég tág, benne foglaltatnak az elhízottak, az idősek, a vörös hajúak, a skótok, a gyermekeikkel otthon maradó nők és bizonyos neveket viselő emberek, beleértve a gyerekeket is, akikkel nem hagyja együtt játszani a sajátjait.
A brit bulvár leggyűlöltebb nője nagyon megosztó személyiség. Kritikusai szerint kegyetlen és gonosz boszorkány, rajongói viszont szórakoztatónak és egy igazán bátor és őszinte hangnak tartják. Ő maga is azzal szokott védekezni, hogy semmivel sem rosszabb, mint az átlagember, de ő nyíltan ki is meri mondani azt, amit mások csak gondolnak, illetve az otthonuk négy fala közt hirdetnek.