"Izrael nemzeti étele a falafel" – mondja mosolyogva vendéglátóm, miközben egy ütött-kopott bódéra mutat. Főleg helyiek állnak sorba a csicseriborsóból készült fasírtért. "Ha jót szeretnél enni, mindig kövesd az ittenieket, ők már tudják, hová érdemes menni" – tanácsolja idegenvezetőm, és igaza van. A falafellel, hummusszal és zöldségekkel telepakolt pita felejthetetlen élmény, és mindössze 7 izraeli sékelt, vagyis körülbelül 460 forintot kértek érte.
A helyiek szerint hummusz mindenhez kell: akár halat rendelünk a tengerparton, akár báránysültet a sivatagban, a főétel mellé mindig hoznak egy kis adagot a csicseriborsó, tahini (őrölt szezámmagból készült szósz) olívaolaj, citromlé és fokhagyma felhasználásával készülő pástétomból. Minden alkalommal kerül az asztalra olívabogyó, paradicsomsaláta, uborka és fokhagymás cékla is, és nem maradhat le a pita sem, ez a lapos búzakenyér, amit lisztből és élesztőből készítenek. Jól esik a könnyű és friss saláták mellé, és jól kíséri a nehezebb, fűszeresebb ételeket, mint amilyen például a sashuka. A paradicsom, paprika és hagyma alapú étel leginkább a lecsóra emlékeztet, mikor ezt szóvá tettem az egyik pincérnek Herzlyia tengerpartján, csak bólintott, majd megjegyezte, hogy a kömény, római kömény és garam masala mellett néhol pirospaprika is kerül az ételbe, melynek tetejére 2-3 tojást szoktak ütni. Fogyasztják reggelire, ebédre és vacsorára, vagyis szinte bármikor.
"Az izraeli konyha olyan, mint maga az ország: rengeteg nép íze keveredik benne" – mondja a pincér, mikor a helyi gasztronómiáról faggatom. Nagyon kedveltek az arab eredetű édességek, mint például a baklava, szinte bárhol beszerezhetünk orosz salátákat is, egymást érik a pizzériák és a tésztázók, és igen népszerű az itteniek körében a sushi és a steak is. Reggelire gyakran a francia eredetű süteményt, croissant esznek, és szinte minden üzlet polcán találni kakaós és fahéjas csigát is.
Az italokat tekintve nagyon népszerű az erősre főzött mentatea, és a malátasör is, e mellett odavannak a gyümölcslevekért. A nagyobb városokban minden második utcában találni legalább egy dzsúszokat árusító bódét, ahol általában narancs, grapefruit, eper, mangó, banán és datolya várja a frissítőre vágyó vendégeket. A gyümölcsturmix alapanyagait kedvünkre vegyíthetjük, a datolya például kiválóan passzol az eperhez, a mangó pedig tökéletes kísérője a narancslének. Utóbbit önmagában is érdemes megkóstolni. A Jaffa narancs rendkívül édes és nem túl savas, így az érzékenyebb gyomrúak is bátran fogyaszthatják.
|
Izraelben is szeretik a változatos péksüteményeket reggelire Veres Dóra / Fotó |
A 40-42 fokban ugyanakkor néha jobban esik egy pohár hideg sör. A Golan sörfőzde Bazelet Amber Ale-je édeskés és kellemesen keserű. Ez vendéglátóm kedvence, és igazat kell neki adnom: tökéletes frissítő a sivatagi hőségben.