A száz évesnél idősebbek többsége magyar egy ausztrál idősek otthonában
Az Új Dél-Walesi Blacktownban található St. Elizabeth Idősek Otthonában az elmúlt három év során hatan fújhatták el a 100. születésnapi gyertyájukat. A legtöbb bentlakó magyar vagy kelet-európai származású. Az intézetben lángost sütnek, operett napot tartanak vagy koalát simogatnak.
A hat szerencsés között van a 102 éves Török Antal és az augusztusban 103 éves Galántai Magdaléna is, akik a kemény munkának, az aktív életmódnak és a jó életeknek tulajdonítják hosszú életüket - írja a Daily Telegraph.
A korábban csendőrként dolgozó férfi vörös hús helyett inkább zöldséget és halat fogyaszt, hetente pedig csupán egy pohár vörösbort engedélyez magának. A remek humorú idős bácsi ezen kívül könyvtárakba jár szocializálódni és a fodrászhoz is saját magát fuvarozza. Természetesen a géneknek is szerepük lehet azért a dologban: a férfi édesapja 88 évesen is jó egészségnek örvendett, egy buszbalesetben halt meg.
|
Török Antal egy másik szülinapos, Bód Julianna társaságában 2014-ben Facebook |
Magdaléna nem nagy rajongója a vörösbornak, de egy-két pohár körteciderre soha nem mond nemet. Fiatal korában naponta három kilométert is gyalogolt. Bár ma már nem szökdécsel úgy, mint régen, kötni igencsak szeret a látásában korlátozott és hallókészülékkel élő néni. A hosszú élet titka szerinte a jó ételben és a sok sétában rejlik.
Bár a magyar ételek nem tartoznak a világ legegészségesebbjei közé, az életmódnak természetesen igenis közel lehet a magas életkorhoz. Az emberek ugyanis néhány évtizede még nem az asztal mögött töltötték egész napjukat. A szakértők régóta arra figyelmeztetnek, hogy komoly egészségügyi veszélyeket rejt magában, ha huzamosabb ideig ülünk. Az otthon idős lakói emellett arról is beszéltek, milyen kemény dolgokon mentek keresztül életük során.
|
Koala simogatás az idősek otthonában |
Dr. Steven Salamon ugyan még csak 98 éves, de ez egyáltalán nem látszik rajta. A volt biológus szerint az elmét kell aktívan tartani, így él sokáig az ember. Az Erdélyben született férfi imádja a keresztrejtvényt, és azt mondja, ha nem lenne reumája, még vígan ugrálna is. De az egyik legrosszabb dolog az időskorban ez a sok egészségügyi probléma – állítja. A férfi szintén megtapasztalta a kemény munkát: három évet egy szibériai börtönben töltött, miután 1943-ban az oroszok elkapták. Itt napi 10 órákat kellett robotolniuk. Salamon 1956-ban emigrált Németországon keresztül Ausztráliába. Sokáig állattenyésztéssel is foglalkozott a sydney-i egyetemen.