Rocksorozatunk következő epizódjában a 80-assal kezdődő évek egyszámos felfutásait elevenítjük fel Ausztriától Skóciáig, Brazíliától Tunéziáig.
Hanyas vagy? Huszonnyolcas! Szilágyi György 1976-ban, Kálmán György avatott tolmácsolásában felhangzó rádiómonológja jutott az ember eszébe 1980-ban, amikor a Lipps Incorporation Funkytown című száma huszonnyolc országban vezette a sikerlistát. (Nagy-Britanniában azonban csak a második helyre került.) Az együttes minneapolisi volt, a dal azonban New Yorkról szólt. Nem csoda, ha felfigyeltek rá: Cynthia Johnsont, a banda énekesnőjét a Hanyas vagy?-premier évében Minnesota állam fekete szépségkirálynőjének választották. A 35 millió vásárló egy része úgy hallgatta a korongot, hogy közben a borítót bámulta...
Aneka nem a saját, hanem lemeze megjelenésével keltett feltűnést, mivel skót folkénekes létére jött elő az ázsiai, a diszkó- és a new wave-stílust egyaránt magában hordozó dallal, a Japanese boyjal. A szám szerzője a jó néhány Shakin' Stevens-slágert is jegyző Bob Heatlie volt, akivel a neotonos Csepregi Éva 1992-től együtt élt Edinburgh-ben – sőt gyermeket is szült neki –, miután korábbi élettársa, a popügyi kultúrfelelős Erdős Péter 1990-ben meghalt. Az 1981-es születésű Japán fiú a lista élére ugrott az Egyesült Királyságban, de előadója hamarosan levetette az Aneka művésznevet, és visszaváltozott a skót felföld Mary Sandemanjévé.
Akkoriban a keleti blokkban mondogatták gyakran, hogy da, da, da, míg egy 15 ezer lakosú német kisváros nem különösebben szellemes elnevezésű zenekara, a Trio 1982-ben ki nem jött a hasonló című számmal. A zenét a gitáros Gert Krawinkel, a szöveget a billentyűs Stephan Remmler írta. A Nagy-Britanniában a második helyre felszökő nóta a világ rocktérképére helyezte az előadó hármast, valamint az alsó-szászországi Grossenknetent.