Megint állami oltalom alá kerül egy nemzeti kultúrkincs: az Emmi legújabban az élőszavas népmesét érzi veszélyben, ezért cselekvési programot hirdetett a megvédésére. A részletek kidolgozásával megbízott stáb egyik legavatottabb tagja úgy látja: ezúttal nincs szereptévesztés, a központi reakció jogos, a beavatkozás valóban sokat segíthet.
A programot Rétvári Bence parlamenti államtitkár vezette fel nemrég, és nagyjából így foglalta össze a célt: azt szeretnék, ha a népmesék esti és napközbeni olvasása és a mesemondás minél kedveltebb és elfogadottabb lenne. Hangsúlyozta: a népmesekincset, úgy is mint a nemzeti összetartozás jelképét, a minisztériumnak és háttérintézményeinek közösen kell bemutatniuk és népszerűsíteniük.
A program sarokpontjai szerint a népmesemondás szerepét mindenekelőtt az oktatásban kell erősíteni, ehhez új módszertanra és segédanyagokra van szükség. Az iskolai olvasókönyvekben szereplő átírt népmeseszövegeket újra kell gondolni. Mesemondó alkalmak, helyszínek, azaz meseközpontok létrehozását javasolják, a már működő központok bevonásával, eredményeik átvételével indokolt egy országos lefedettséget biztosító hálózat felállítása, ez fogadná be a mesemondó köröket, a szociálisan hátrányos helyzetű, nevelőotthonban élő és nehéz sorsú gyerekeknek szóló táborokat, drámapedagógiai foglalkozásokat, a népmesével kapcsolatos kultúrprogramokat.
A Magyar népmesék A szorgalmas és a rest leány című epizódja már több mint 991 ezer megtekintésnél tart YouTube |