Ez Szerb Antal országa, ahol mindenki tudja, mennyire nélkülözhetetlenül fontos része, kelléke, közönsége, éltető és továbbhagyományozó eleme a kultúrának a százszor szent sznob. Akinek minden gesztusa jelzi, hogy a művészet valami kivételesen értékes és nagy presztízsű dolog, megteremtve mintegy a kultúra társadalmi közegét.
Az idei könyvfesztivál, hála istennek, nemcsak sznobünnep lesz, de azért az is lesz, szerencsére. Kezdve ezzel a sznobvonzó-sznobkompatibilis attrakcióval, a „díszvendéggel”: a fesztiváldísz most történetesen tényleg a világ egyik legfontosabb írója, Jonathan Franzen lesz, Amerika – mondjuk, Pynchon és Philip Roth melletti – legeredetibb, legszabadabb szelleme. Ha minden más reménytelenül el volna rontva az eseményen, ezek után akkor is minden rendben lenne, konkrétan ez az év eseménye, amely megadatott ennek a jó okkal boldogtalan országnak.
Jonathan Franzen. Akkor is minden rendben lenne Veres Viktor / Népszabadság |
Franzennek számos fontos könyve olvasható magyarul (ezt is, mint annyi minden más szépet és fontosat, az Európa kiadónak köszönhetjük), ezúttal – jellemző műfaj – „önéletrajzi esszékötetét” jelentetik meg. Akinek ennyi jó kevés, annak a kedvéért még a német irodalom „csodagyereke”, Daniel Kehlmann is idelátogat, hogy itt adjon randevút barátjának, Franzennek, lesz egy nyilvános beszélgetésük is, hogy ne csak ők örülhessenek egymásnak, hanem mi is nekik.