A lappangó tálentumokban tobzódó magyar népi demokrácia népszerű televíziós tehetségkutató versenyét, a Ki mit tud?-ot és egyik legnagyobb hatású zenekarát idézzük meg soros műtárgyunkkal.
Ezt a semmilyen nézőpontból sem tetszetős, sőt, talán inkább kicsit gusztustalan, gazdái számára azonban páratlan perspektívákat nyitó vörösréz plakettet az 1972-es fordulóra készítette az akkor meglehetősen szűkös magánszektor egyik legsikeresebb reprezentánsa, Kecskés István ötvösmester, aki társadalmi állása ellenére lett a kor egyik legfontosabb udvari szállítója. Ő szoborta az MSZMP, a SZOT, a KISZ és persze a Magyar Rádió és Televízió szinte összes színesfémbe álmodott kitüntetését, habár kritikusai szerint emelkedéséhez odaadó hitvese is hozzájárulhatott, mint a tévé gyakorló párttitkára. Mi nem vennénk el a glóriát.
A tizedik Ki mit tud?-on is erős volt a zenei mezőny, ott és akkor tűnt fel a szélesebb nyilvánosság előtt mások mellett Boros
Lajos és Szűcs Judit is, a Major Tamás, Pernye András és Szinetár Miklós alkotta zsűri azonban úgy döntött, hogy a Generál együttes rukkolt elő a legszínvonalasabb produkcióval, a Mit tehet az ember? című melódiával. A képünkön látható díjat a Generál vezetője, Ákos István vehette át, túlzás nélkül az ország teljes nyilvánosságának szeme láttára: az egykorú statisztika szerint az adás nézettsége meghaladta a 88 százalékot, amivel még a kiváló Sztankay István főszereplésével futó, rettentően kedvelt Bors című sorozat aktuális epizódjára, mi több, az esti Híradóra is rávert néhány pontot.
A Generál 1971 végén alakult. Tagjai két formációból alakítottak harmadikat, az egyik zenekart Zé-Gé-nek hívták, ami a Zenei Gimnáziumot rövidítette ily sajátszerűen, a másikat Fermnek, ami az égvilágon semmit.