Minden bizonnyal Budapest legromantikusabb sírkertje a Salgótarjáni úti zsidó temető. A pusztulás meghökkentő mutatványokat produkál itt: sarkukra dőlt kőoszlopokat, megbillent obeliszkeket, melyeket faágak karolnak, visszatartva őket a lezuhanástól. Az elmúlás mutatványainál azonban talán még érdekesebb az a letűnt polgári zsidó világ, amely e kövek alatt nyugszik.
Nem tradicionális zsidó temető Nagy Károly Zsolt |
A temetőt 1874-ben nyitották meg, a Lehel úti zsidó temető felszámolása után – ahonnan sok XIX. század eleji sírt át is helyeztek ide –, s 1874 és 1891 között ez volt Pest egyetlen használatban lévő izraelita temetője, a húszas évekig temetkeztek benne rendszeresen. Itt nyugszanak a Weiss, a Hatvani-Deutsch, a Herzog, a Goldberger család tagjai, és olyan művészek is, mint Fényes Adolf festő, Kiss József költő vagy Quittner Zsigmond építész.
A temető első nevesebb sírja Horn Edéé volt, aki mint az első zsidó vallású magyar államtitkár lett nevezetes. Itt nyugszik Wahrmann Mór, az első izraelita vallású magyar ország gyűlési képviselő, s Vázsonyi Vilmos, a demokrata igazságügy-miniszter, aki felekezetében először vitte Magyarországon miniszteri rangig. Nem tradicionális zsidó temető a Salgótarjáni úti. Itt nem a héber feliratos, egyszerű kőtáblák erdejét találjuk, a sírkert inkább a korabeli keresztény temetőkre emlékeztet.