Könyvkiadókat tesz tönkre az adóügyi szabályozatlanság és az egymásnak ellentmondó hatósági állásfoglalások kuszasága. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése levélben próbálja jobb belátásra, tagvállalatainak kedvező intézkedésre bírni a nemzetgazdasági minisztert.
Levélben fordult Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE), a könyvszakma érdekvédelmi szervezete. Arra hívják fel a miniszter figyelmét, hogy aránytalanul, igazságtalanul nagy adóterheket kell viselniük, és a szabályozatlanság miatt még súlyos büntetések befizetésére is kényszerülnek a magyar könyvkiadói vállalkozások.
A tavaly óta megszaporodó adóhatósági ellenőrzésekkel vált végképp elviselhetetlenné a probléma, hogy két ellentétes, de egyaránt érvényes hatósági állásfoglalás van érvényben, amelyek közül az egyik a könyvnyomtatást termék előállításának, a másik viszont szolgáltatásnak tekinti. Ez azért nem mindegy, mert a nyomdai tevékenység, ha termék előállítására irányul, anyagköltségként levonható a helyi önkormányzatoknak fizetett iparűzési adó adóalapjából, szolgáltatások esetében viszont ez nem lehetséges.
A kiadók lényegében teljes árbevételük után kénytelenek adót fizetni, a piac másik két fontos szereplője, a nyomdák és a könyvkereskedők érdemben el tudnak számolni költségeket, amelyekkel csökkenthetik az adóalapjukat.