Ungváry könyve a lektűr elemeit is okosan használja fel a történelmi háttér megrajzolásához. Egy olyan történész küzdelmeiről is tudomást szerezhetünk, aki nem politikai kapcsolatok segítségével jut előre, hanem szívós, kemény kutatómunkával lépdel tovább a pártállami múlt, illetve a két világháború közti, sokszor félreértelmezett vagy nem eléggé árnyalt politikai kurzus természetének feltárásában.
Történelmi „bulvártémákat” érint új könyvében Ungváry Krisztián. A XX. század feltáratlan pillanatai között találjuk a frontkatona Szálasi Ferenc hősi hétköznapjait, szerepel a könyvben mindnyájunk Lucz Gizije (Szálasi Ferencné), akivel oly gyakran poénkodott körletfelmosáskor Varga főtörzs („Lucz Gizi megcsinálja maga helyett?”), bemutatja a meggyőződéses antiszemitából lett rabbifestőt, a kalandor életű Szennik Györgyöt, külön tanulmányt szentel a „sivatagi róka” névre keresztelt náci tábornoknak, Erwin Rommelnek (akit öngyilkosságra kényszerítettek), számba veszi Hitler tábornokait, akik nem voltak annyira elkötelezett antiszemiták, mint gondolnánk, sőt néha a Führernek is ellent mertek mondani.
Az egyik legérdekesebb tanulmány az angol történész, a pályája zenitjén lovaggá ütött Sir Martin Gilbert magyarországi beszervezési kísérlete a hatvanas évek kémjátszmájában. A sztori John le Carré-szintű alapanyag, a szárnyait bontogató történész minden valószínűség szerint az orránál fogva vezette a magyar titkosszolgákat. Akiknél gondot okozott a hiányos angolnyelv-tudás, és belesüllyedtek kacifántos jelentéseikbe.
Sir Martin Gilbert, Winston Churcill hivatalos életrajzírója, a holokauszt, illetve Izrael történetének specialistája, több mint nyolcvan nemzetközi sikert arató könyv későbbi szerzője – máig nem tudni, hogy a magyarnál dörzsöltebb angol titkosszolgálatok megbízásából-e –, rábólintott az együttműködésre. Amiből persze később semmi sem lett, mert egy hazai titkos ügynök Ausztriába disszidálva magával vitte a teljes magyar állambiztonság dokumentumait. Gilbert 2009-ben Gordon Brown miniszterelnök felkérésére részt vett az iraki háborút vizsgáló Chilcot-bizottság munkájában.