Saját vagyonából és uniós támogatásból újította föl a Vigadó egy részét a Magyar Kézműves Akadémia Alapítvány, de nem rendezhet kiállítást, mert nem jut be.
A megegyezés szerint 2014 márciusában a Vigadót tehermentesen kapta meg használatra az államtól a Magyar Művészeti Akadémia (MMA). Csakhogy kiderült: figyelmen kívül hagyták, hogy a Magyar Kézműves Akadémia Alapítvány (MKAA) 2011–2014 között európai uniós pályázatból 270 millió forintot, saját forrásból pedig 136 millió forintot fordított az épület ötödik és hatodik emeletének kiállítótérré alakítására azért, hogy a felújítás után tárlatokat rendezzen ott. Az uniós rend is kötelezi: a használatbavételtől számított öt évig működtetnie kellene a támogatásból kialakított tereket. Erre azonban nincs módja – tárta fel minap a Magyar Nemzet –, mert az épületet közben az állam átadta azt MMA-nak, amely nem engedi be a Vigadóba a felújítást elvégző alapítványt.
A Vigadó felújított kiállítási terében legutóbb Somogyi József és tanítványainak tárlata volt látható Teknős Miklós / Népszabadság |
A dolog fölöttéb érdekes, mivel az MKAA tagjai sorában MMA-tagok is vannak, a két „akadémia" között pedig korábban baráti volt a viszony. Ráadásul egyéb személyi összefonódások is kimutathatók. Mint lapunk kiderítette, 2011-ben az építési munkák kivitelezésére kötött szerződésben az MKAA-t az a Zelnik János képviselte, akinek édesapja, Zelnik József az MMA alelnöke volt. Az MMA-alapító Makovecz Imre pedig az MKAA uniós pályázatát mentorként olyan nyilatkozattal támogatta, hogy az MMA – amely 2010-ben még nem volt köztestület, csak szimpla egyesület – segíteni fogja a kézművesalapítvány vigadóbeli kiállításait az 5. és 6. szinten elkészülő új kiállítóhelyen. Nyilván akkor még szó sem volt arról, hogy néhány év múlva az épület mindenestől az MMA-é lesz.