Felszínes, avítt és olykor bájosan ügyetlenül hatásvadász produkció Koltay Gábor gigamusicalje, az Itt élned, halnod kell. Az 1956-os Emlékbizottság által százmillió forinttal támogatott előadás nem kisebb vállalással jött létre, mint hogy a honfoglalástól a rendszerváltásig bemutassa a magyar nemzet hányatott sorsát, valamint hogy a büszke nacionalizmust erősítse az arra nyitott honpolgárokban.
Az alkotók hangsúlyozták: mindezt totálisan politikamentesen teszik. Ez azonban csak részben sikerült. Valóban nincs túl sok utalás jelenleg aktív vagy kevésbé aktív vezéreinkre, és az is bölcs döntés volt, hogy Antall Józsefnél megállt az „ismeretterjesztés". Azonban annak mindenképpen van ma társadalompolitikai üzenete, ha például Trianon tragédiája, Erdély siratása és az 56-os forradalom piedesztálra emelése, a többi, percek alatt elintézett sorscsapásokhoz képest (mint például a tatárjárás vagy a 150 éves török megszállás) szuperterjengősre sikerültek. Minden bizonnyal az 56-os Emlékbizottság támogatása sem kérés nélkül érkezett.
Az Itt élned, halnod kell klasszikus musical, zsánerelemekre alapoz – a zenére, a táncra és a színházi dramatikus elbeszélésmódra. Koltay Gergely (a rendező testvére) és Szűts István zeneszerzőket a mindent bele elv vezérelte: ismert és új dallamok csendülnek fel, de