A Regénytár.hu – a József Attila-díjas Majoros Sándor irodalomfejlesztő projektje – tavaly kiírt egy pályázatot a Tüskevár című Fekete István-regényből ismert Matula bácsi ismeretlen fiatalkorának megírására. Irodalmi pályázatról lévén szó, alapvetően fikciós műveket vártak, az egyik pályamunka azonban – amely végül a leghitelesebb történet nívódíját kapta – a Matula-életrajz hiányzó mozaikjait is összegyűjtötte.
A szerző, Füstös Gábor sem az irodalomban, sem Népszabadság-cikkek alanyaként nem számít újoncnak. Horgászati szak- és szépíróként tíznél több kötet és sok száz cikk, írás van mögötte, lapunkban pedig elsősorban szakértői minőségben szerepelt: korábban a tiszai ciánszennyezés következményeit kezelő kormánybiztos első számú segítője volt, később pedig – a balatoni halászat megszűnéséig – a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-t vezette.
Azt mondja, a pályaválasztásában meghatározó szerepe volt a sokszor végigolvasott Tüskevárnak, és mivel a szakmai pályafutása nagyobbik részét a Tisza-tavon töltötte, sokszor megkísértette a gondolat, hogy a vadregényes vízi világ ideális helyszín lenne az 1957-ben megírt, 1966-ban filmre vitt Tüskevár újraforgatásához. A filmes projekt végül nem valósult meg (időközben a regény is hátrébb került az iskolai olvasmányok toplistáján), a pályázat viszont újra a témára irányította a figyelmét, munka közben pedig még az is fölmerült benne, hogy egyszer talán érdemes lenne végiggondolni valamilyen műfajban, mi történhetett időközben Tutajossal, az ország egyik legismertebb regényfőhősével.
Jelen történetünk tárgya azonban nem Tutajos, hanem az idős mester, azaz Matula, akinél az akkor még diákkorú regényszereplő azt az irodalmi jelentőségű nyarat töltötte. Füstös szerint Matuláról nyilvánvalóan Fekete István tudhatta a legtöbbet, ő maga pedig igyekezett tiszta forrásból dolgozni: minden olyan utalást összegyűjtött az író életművéből, amely direktben vagy áttételesen hozzájárulhat egy hihető és pontos Matula-kép megrajzolásához.