Fölösleges aggódniuk azoknak, akik a női egyenjogúságtól szeretnék megóvni a felnövő nemzedékeket. A magyar gyerekirodalomban ugyanis tarolnak a férfiak. – Még senki nem vizsgálta a magyar szerzők gyerekkönyveiben megjelenő nemi szerepeket és sztereotípiákat – indokolta Pálóczi Bence, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológia szakos hallgatója, miért fogott bele a téma kutatásába.
A kérdés azért is fontos, mert életünk legelső sztereotípiáit a nemek köré építjük. Éppen ezért ezek lesznek a legerősebbek. A nemi sztereotípiák kialakulását pedig a gyerekkönyvek tartalma jelentősen meghatározhatja.
Pálóczi Bence nem az eladott példányszám alapján szelektált, hanem a szakmai szervezetek által legszínvonalasabbnak tartott művekből választott ki 19 könyvet. A világ más országaiban készült kutatások között kevés olyan akad, amely arra jutott volna, hogy a férfiak és nők egyenlő számban jelennek meg a címekben, történetekben: összességében a fiúk és férfiak dominálják a gyerekkönyveket. Magyarország sem kivétel. A könyvcímekben lévő karakterek nagy arányban (a vizsgált kötetek 42,1 százalékában) férfiak voltak, női címszereplővel csak 15,8 százalékban lehetett találkozni. A főszereplők esetében némileg még aránytalanabb a helyzet: 52,6, illetve 21,1 százalék. Természetesen a férfiak javára.