Később egy hagyományait őrző etióp törzsnél járva Cseke Esztert beengedték egy szüléshez, az újszülött második neve Eszter lett. A névadást az indokolta, hogy a család azt remélte, ők fogják finanszírozni a kislány oktatását. A felvetés nem maradt ígéret, a fixer (a stábot szervezéssel és tolmácsolással segítő helyi munkatárs) segítségével tartják a kapcsolatot. A forgatás rájuk, a film a nézőkre hatott elementáris erővel.
Egy éve forgattak a Zaatari menekülttáborban. Felvették a kapcsolatot a segélyszervezetekkel, beszerezték az engedélyeket, majd a helyszínen fixerük segítségével terepszemléztek és feltérképezték, melyik családban várható szülés rövid időn belül. Sokan az Aszad-rezsim mindenütt jelenlévő kémeitől félve nem akartak szóba állni velük. Végül, ahogy Cseke fogalmaz: Megnyíltak a mennyek kapui, a muzulmán család szerény körülményei ellenére pazar vacsorára hívta meg a stábot, őt pedig beengedték ötödik gyermekük születésére is.
Sikerszéria
Cseke Eszter és S. Takács András 2009 óta két kamerával járják be a világot. Számos elismerést kaptak, 2013-ban Monte-Carlóban Albert hercegtől vehették át a legfontosabb európai televíziós díjat, az Arany Nimfát, 2014-ben Pulitzer-emlékdíjjal tüntették ki, legjobb külföldi rövidfilmként megnyerte az Amerikai Dokumentumfilm Fesztivált és Prima Primissima-díjat kapott Magyar Sajtó kategóriában. Új, On The Spot: 9 hónap alatt a Föld körül című sorozatuk ma este indul a Duna TV-n.
Amikor mindez egy esztendeje megtörtént velük, nem sejtették, hogy a televíziós sugárzás időpontjában nem jelentkezhetnének ennél aktuálisabb résszel. A filmesek hangsúlyozzák, milyen fontos tudnunk róla, hogy a legszegényebb, a legkevésbé szerencsés szír menekültek nemhogy Németországba, Magyarországra, Törökországba nem jutnak el, de Jordánián belül is csak a menekülttáborokban lakhatnak.
Cseke Eszter és S. Takács András – bár a világban szerzett tapasztalataik és az itteni helyismeretük miatt több nemzetközi televíziós társaság is felkérte őket riportfilm készítésére –, az elkészült születéssorozat utómunkái, a Diktátorok gyermekei-széria nemzetközi verziójának készítése és a rájuk váró magánéleti változás miatt nem forgatnak az itthoni menekülthelyzetről. Bár néha kinyílik a bicska a zsebükben egyes nemzetközi riportokban sugallt kép láttán.
Hiszik, hogy ha a hazai lakosság legfőbb tájékozódási eszköze, a magyar tévécsatornák egyike-másika gyakrabban sugározna külpolitikai műsorokat és a nagyvilágban készült riportfilmeket, bemutatna különböző kultúrákban, eltérő vallási szokások között és különféle hagyományokkal élő embereket, a tájékozottabb magyarok kevésbé ijedten viszonyulnának a Magyarországra jövő, azon átutazó menedékkérőkhöz. Eddigi munkáik közül a születéssorozat forgatása volt a legmegterhelőbb, a szír menekülttáborból sírva jöttek el.
Elíziumi mezők
A 2011 óta zajló szíriai polgárháborúnak az ENSZ becslései szerint 230 ezer halálos áldozata van, és nagyjából 4 millió ember hagyta el hazáját. Közülük körülbelül 80 ezren élnek a szír–jordán határtól mindössze 10 kilométerre fekvő Zaatari menekülttáborban. A lakók által várossá alakított táborban a segélyszervezetek segítségével iskolákat, orvosi rendelőket és boltokat hoztak létre. A tábor lakói ragaszkodnak hétköznapi életük illúziójához. Bevásárlóutcát is kialakítottak, amelynek neve Champs-Elysées.