Különös kihívást keresett és talált magának az alternatív városi sétáltatás táguló piacán egy pesti művészettörténész: kortárs galériákba és műtermekbe, régiségkereskedésekbe és dizájnstúdiókba kezdett el túrákat szervezni a közönség fogékony részének.
A pompás bortúrák, várostörténeti kalandozások és föld alatti bolyongások után itt az új opció: vizuális művészeti séták. A lehetőséget a Resident Art Budapest nevű cég, közelebbről Schneller János művészettörténész kínálja, aki Terézváros kortárs képzőművészeti galériáiba, a Falk Miksa utca régiségkereskedéseibe és a Belváros-Lipótvárosban megtelepedett fiatal magyar dizájnerek műhelyeibe invitálja az érdeklődőket.
Lajta Gábor festő (balra) saját műtermében, Schneller János és a sétálók társaságában Fotó: Kecskeméti Tibor |
Sznoboknak azonnal vonzó az ötlet, a klasszikus művek kedvelőinek viszont elsőre meredeknek tűnhet, főleg ami a kortárs képzőművészetet illeti, de mint megtudtuk, annyira nem az. Bővebben: Schneller szerint sajnos tény, hogy az átlag kultúrafogyasztó távolságtartással szemléli a kortárs magyar képzőművészetet. Másképpen fogalmazva a képzőművészeti kultúra társadalmi beágyazottsága sokkal gyengébb, mint mondjuk a zenéé, és ennek több oka is van.