Mi késztet több mint harminc kortárs írót arra, hogy 2016-ban önként jelentéseket írjon a magyarokról? A Népszabadság legújabb sorozata, egy szokatlan irodalmi kaland – folytatásos szatirikus országtükör. Április 4-én, hétfőn indulunk az első epizóddal. Bár kérdés, hogy bírja-e majd a nyomdafestéket, az biztos, hogy online nem lesz olvasható.
Erdős Virág Gulliver szerint a legokosabb az volna, ha az írók egytől egyig esküt tennének a „királyi kancellár" előtt, hogy amit leírtak, az az első szótól az utolsó szóig igaz. „Akkor talán nem történne meg ismételten, hogy kapzsi és pénzéhes szerzők mindenféle szemenszedett valótlanságot firkálnak össze, hogy könyveiket kapóssá tegyék, s a gyanútlan olvasóra rátukmálják elméjük satnya képzelgéseit." Nekem ugyan nincs túl sok kedvem esküt tenni a királyi kancellár előtt, arra viszont már régóta gyúrok, hogy egy-két flekkben végre megírjam az igazságot az országról, amelyen pillanatnyilag épp átutazóban vagyok. Hogy megírjam, milyen kis hülye törpék, milyen hatalmas óriások, és legfőképp: hogy mekkora nagy lovak vagyunk.
Megírom, milyen kis hülye törpék vagyunk – mondja Erdős Virág. Kollár-Klemencz László útmutatást vár Valuska Gábor |
Kollár-Klemencz László Azért vállaltam, mert én magam is elsőként olvasnék egy ilyen jelentést (tájékoztatót, gájdot), mert lassan fogalmam sincs, hogy ki és hol vagyok, kivel vagyok, és miért éppen vele és hol.