Olyan képek is lapultak elfeledve a Képzőművészeti Egyetem régi fotógyűjteményében, amelyekért ma már 10-20 ezer dollárt is fizetnek. Ezekből a lappangó kincsekből rendeztek kiállítást az egyetemen.
Gaudenzio Marconi aktsorozatának egyik darabja |
Amikor 1871-ben megnyílt a pesti Mintarajziskola a Képzőművészeti Egyetem elődje, nem volt még Magyarországon olyan nagy nyilvános képzőművészeti gyűjtemény, ahol a műtárgyak tanulmányozhatók lettek volna. Ezért aztán az intézmény saját mintagyűjtemény létrehozására kényszerült, részben gipszmásolatokból, részben könyvekből, metszetekből és persze fotókból. Ez az a korszak, amikor a fotográfia eljutott arra a fejlettségi szintre, hogy az élet szinte minden területét megpróbálta kamerával megörökíteni. Tájakat, embereket, épületeket, növényeket, a világ nagy múzeumainak alkotásait. Sorra jelennek meg az ezekről készült sorozatok, albumok.
Ilyeneket vásárolt előszeretettel a Mintarajziskola is, ahol az oktatás alapja a modellekről vagy úgynevezett mintalapokról való másolás volt. Az intézmény körülbelül tizenkétezer fotót halmozott fel. Például olyan tanárok jóvoltából, mint a szobrász Huszár Adolf, aki legalább négyszáz felvételt hagyott a könyvtárra. A genovai Kolumbusz emlékműről készült képre rá is írta: 1874 szeptember 19-én vásárolta. Az első világháború után azonban megváltozott az oktatás módszere, a fotókra nem volt többé szükség. A szekrények mélyére kerültek. Most ezeket tárja elént be az egyetem Fotó/Modell című kiállítása.