Radnóti Miklós és felesége hagyatékának aukciója után egyik barátjuk, a nagy tekintélyű kultúrpolitikus, néprajzos Ortutay Gyula hagyatékát árverezi az Arte Galéria május 10-én. A néhány évvel ezelőtt megjelent Ortutay-naplók után most a tárgyi emlékek révén láthatunk be az elmúlt rendszer egyik csúcsszereplőjének magánéletébe.
Ortutay Gyula a harmincas években a szegedi egyetemen Radnóti Miklósék baráti köréhez tartozott, ő volt a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának jegyzője. Néprajzosként kezdte tudományos pályáját, miközben az akkor még telefonhírmondónak nevezett rádiónál dolgozott. Ő írta le és adta ki Fedics Mihály szabolcsi parasztember meséit, jelentős tudományos sikert aratva velük. Volt Kozma Miklós belügyminiszter gyerekeinek nevelője a harmincas évek második felében, majd a politikába bekapcsolódván a Független Kisgazdapárt tagja és az illegális kommunista párt beszervezettje lett. Ennek köszönhetően a háború után a rádió elnökévé, majd a koalíciós időkben több alkalommal vallás- és közoktatásügyi miniszterré nevezték ki, de 1950 után miniszteri tisztet nem vállalt. A forradalom után bizalmi emberként az ELTE rektora, a Hazafias Népfront elnöke, a TIT elnöke és az MTA Néprajztudományi Intézetének igazgatója volt.
Egy jellegzetes, XX. századi intellektuel életének emlékei: használati tárgyak... Veres Viktor / Népszabadság |
Rendkívül gazdag és halála előtt rendszerezett hagyatékát fiára, Ortutay Tamás szobrászra hagyta azzal a megkötéssel, hogy a naplót harminc évig ne adja ki, s hogy az ágya alatt tartott iratait őrizze legtovább. Így is történt: a napló néhány éve, harminc év után megjelent, és most, 37 év múltán, fia piacra bocsátja az iratokat, kitüntetéseket, gyűjteményeket, személyes tárgyakat is. Az Arte Galériában kiállítást rendeztek belőlük az árverés előtt.