A költészet napján, József Attila születésnapján a legautentikusabb helyszínen, a költő ferencvárosi szülőházánál, a Gát utca 3.-ban is ünnepeltünk. A házat ugyanis felújították a közelmúltban, s benne most adták át az új lakásba költöztetett, megújult József Attila-emlékhelyet. Azt a lakást, amelyben feltehetően a költő született, lebontották, majd újjáépítették.
Mint korábban ígérték, valóban bekerült az új József Attila-emlékkiállításba az a bizonyos ajtó- és ablakkeret, amelyet a költő születési helyeként feltételezett első emeleti lakásból mentettek ki a Gát utca 3.-ban. Mint ismeretes, a szülőházat tavaly elkezdték felújítani a ferencvárosi városrehabilitáció keretében, s ennek folyamán lebontották az udvari traktus felsőbb szintjeit, köztük azt a lakást is, amelyben a költő a hagyomány szerint született. József Attila itteni emlékkiállítása tavalyelőttig az udvari traktus egyik földszinti lakásában volt, de még a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) topográfiája is úgy tudta, hogy a költő szülőhelye nem ott, hanem a fölötte lévő lakásban lehetett. A tervezés során azonban senki sem kérdezte a PIM-et, és az örökségvédelem sem emelt kifogást az emelet udvari részének teljes lebontása ellen.
Soós Lajos / MTI |
A bontási ügy sajtóvisszhangja után elkezdődött a szülőhely kérdésének elmaszatolása, és ma már kevésbé vagyunk biztosak a pontos helyszínben, mint két éve. Már senki nem tudja, tényleg az emeleten látta-e meg a napvilágot a költő. Kikerült ez az információ még a PIM topográfiájából is.
Tavaly H. Bagó Ilona, a PIM munkatársa – akinek egyébként a bontásról hozott döntésben és az emlékhely áthelyeztetésében semmi előzetes szerepe nem volt, mert csak utólag kérdezték meg a véleményét – azt nyilatkozta lapunknak: nem lehet teljes bizonyossággal megjelölni a házban azt a lakást, melyben a költő született. Sem József Jolán életrajzában, sem Szabolcsi Miklós monográfiájában nem találunk támpontot erre nézve. Az emeletelmélet forrása talán a költő íróbarátjának, Németh Andornak a Csillag című folyóiratban közölt József Attila és kora című írása lehet, amelyben azonban a szerző valószínűleg összetéveszti a Gát utca 3.-at a József család későbbi lakhelyével, a Gát utca 8.-cal, ahol valóban az első emeleten laktak. Ezt aztán sokan átvették.