Négymillió forintot ad az NKA George Komor 1926-ban készült japán vízfestményeinek megvásárlására. George Komor regénybe illő családja már a XIX. század végén műkereskedéssel foglalkozott Japánban, később Kínában is.
Talán egyszer majd lesz egy nagy kiállítás a Komor családról a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban, és azon a kiállításon kiemelt helyük lesz azoknak a vízfestményeknek, amelyeknek a megvásárlására, hazahozatalára az NKA Ithaka programja éppen most juttatott négymillió forintot. A harminchárom akvarellt 1926-ban George Komor készítette Jokohama újjáépítéséről. Az alkotó nevét hiába keressük a művészettörténeti lexikonokban, nem fogjuk megtalálni, hiszen nem volt festőművész.
A Tent Hotel az 1926-os újjáépítés idején - a vízfestményt John Komor hozzájárulásával közöljük |
Jokohamában, a nyugati turisták által sűrűn látogatott japán nagyvárosban először 1895-ben tűnt fel a Komor név, amikor Kuhn & Komorra változott az 1869-ben alapított Kuhn & Co. cég neve. A Budapestről érkező Komor Szigfrid ugyanis betársult ismerőse ajándéktárgy- és régiségkereskedésébe. Hamarosan követte őt testvére, Izidor is. Később további üzleteket alapítottak Sanghajban, Hongkongban és Pekingben, miközben a jokohamai bolt szintén megmaradt. Egykor vásárlóik közé tartozott Hopp Ferenc is, így a budapesti kelet-ázsiai múzeumban több olyan tárgy található, amelyet Hopp Komoréknál vett.