A múlt héten tartották a 43. Tokaji Írótábort, amelyen a helyi nedűk fogyasztása közben elsősorban a népi irodalom hagyományait követő szerzők szokták összedugni a fejüket, hogy megbeszéljék, milyen feladatok várnak korunkban az írótársadalomra.
Már régóta összejárnak tanácskozni az írók és művészek Magyarországon. József Attila például az Írók Gazdasági Egyesületének 1936-os lillafüredi íróhetén találkozott Martin Márta művészettörténésszel, akihez nagy versét, az Ódát írta: „Nézem a hegyek sörényét – / homlokod fényét / villantja minden levél. / Az úton senki, senki, / látom, hogy meglebbenti / szoknyád a szél.”
Jókai Anna: A magyarság feladata a kereszténység megélése Vajda János / MTI |
A hagyományos tokaji írótábor az idén „a nemzeti identitás és a globalizáció egymáshoz való viszonyát” határozta meg fő témájául. A megnyitó beszédet tartó Szentmártoni János írószövetségi elnök szerint „az írótábor kezdettől fogva identitásképző és -erősítő szerepet töltött be nem csupán az írók, de általuk a társadalom életében is”. Szerinte „jelentősen hozzájárult a diktatúra felszámolásának előkészületéhez, a változások és azok szükségességének megfogalmazásához, és töretlenül teszi a dolgát a rendszerváltás óta is”. (Amit nem kell feltétlenül úgy értelmezni, mintha ma is diktatúrát érzékelne maga körül.) Szentmártoni úgy gondolja: a XX. század második felében jelentős kísérletek történtek, hogy a magyarok az emlékét is elfelejtsék annak, „honnan jöttünk, kik vagyunk és hová tartunk”. Az ártó erőket nem határozta meg világosan, és példát sem hozott bármely író ilyen irányú tevékenységére.