A Rákay Philip műsoraként beharangozott, szerdán elkezdett Szabadság tér ’56 sorozat őszinte produkció. Nem titkolja egy percig sem: totális kormányzati emlékezetpolitikai vállalkozást tálalnak fel.
A nézőt a szerzők egy pillanatra sem hagyják kétségek között. Nem találkozik gondolkodásra, esetleg kételyre ösztönző felvetésekkel, utalásokkal. A stúdió berendezése is azt üzeni: nagy horrorra és borzongásra számíthat az egész sorozat alatt. Utcaképek, a ruszkikat hazaküldő és az ávósokat gyalázó feliratok, romokat idéző berendezés. Félhomály, rettegés. A zord környezetbe beleragyog a műsorvezető médiaszemélyiség. Ragyogó lüszter- (esetleg alpaka-) öltönye és fantasztikus sminkje önmagáért beszél. Kérdései – amelyeket a meghívott történész szakértőkhöz intéz – jól tálaltak. Nem zavarja az összképet spontaneitás, a felvétel közben felvetődött gondolat.
A történészek világosra és sötétre osztják a tényeket Forrás: MTVA |
Az első adás két szakértőt vonultatott fel. Egyikük Tőkéczki László általános történész, a másik Horváth Attila jogtörténész volt. Mivel a műsor 1956 hatvanadik évfordulójára készült, megállapodtak, hogy a gyökerek az első világháborúig, de leginkább az őszirózsás forradalomig és a Tanácsköztársaságig nyúlnak vissza.