Pasikowski sikeres akciófilm-rendező. 1999-ben forgatta a magyarul Az akció neve Számum című filmjét arról, hogy lengyel kommandósok miként mentenek ki amerikai ügynököket Bagdadból, Szaddám Huszein elhárítása elől. Két éve készítette az Azután című filmjét. A hallgatás összeesküvését akarja megtörni két fivér évtizedekkel azután, hogy városkájukban (Jedwabne) a lakosok lemészárolták zsidó szomszédaikat.
Jack Strongról az 54 éves rendező azt nyilatkozta, először nem érdekelte a vezérkari tiszt személye, a film producere, Silwia Wilkos „etette be”. Aztán megszerette Kuklinskit, aki szerinte nem számíthatott arra, hogy valaha is hősként mutatják be, s film készül róla. Anélkül cselekedett, hogy bárki is nyomást gyakorolt volna rá. Meggyőződés vezette, állítja a rendező, kiemelve a katonatiszt hazafiságát, emberségét. – Marcin Dorocinski, a Kuklinskit alakító színész első kérdése az volt: Embert játszom, vagy James Bondot? – idézte fel a beszélgetést.
Kuklinski ezredes a filmben azért is dönt úgy, hogy információkat szállít az USA-nak, mert ráébred, a szovjetek háborúra készülnek, s a konfliktusban Lengyelország elkerülhetetlenül atomcsapások célpontja lesz. (Nem az 1997-ben rehabilitált Kuklinski volt az egyetlen kelet-európai katonatiszt, aki a hidegháborúban átállt a nyugati oldalra. 1975-ben a lengyel katonai bíróság huszonöt évre ítélte Jerzy Pawlowski őrnagyot, ötszörös olimpiai bajnok kardvívót.)
|
Zbiegniew Brzezinski (jobbra) és a filmben a volt amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadót alakító Krzysztof Pieczynski a washingtoni forgatáson |
A lengyel néphadsereg vezérkarának hadműveleti csoportfőnökségén az ezredes a hadgyakorlatokat tervező osztályt vezette. Ha nem láthatta is a szovjet vezérkar támadási terveit, de következtethetett rájuk. Átállását az 1968-as csehszlovákiai invázióval indokolta, s azzal, hogy a lengyel hadsereget a sztrájkoló munkások ellen fordították. Ehhez jött a felismerés: a szovjetek nukleáris csatatérré tennék hazáját. 1972-ben lépett kapcsolatba az amerikaiakkal. Először egy Zorkij márkájú fényképezőgéppel fotózta le a titkos iratokat, amelyeket a szovjetektől kapott munkája elismeréséül. Kuklinski részt vett 1981-ben a szükségállapot előkészítésében is, de értesítette erről az USA-t is. A terv eljutott a Vatikánba, ahol a lengyel hírszerzésnek erős bázisa volt, és az ezredes döntött: Nyugatra menekülnek. A menekülés módja ma is titok.
Dorocinski azt emeli ki, hogy miközben a Jack Strong izgalmas kémfilm, ő annak örül, hogy az üldözések, a feszültség közepette maradt idő a magánélet bemutatására is. – Ez nagyon fontos, mert nem páncélos lovagot akartam ábrázolni, hanem eleven embert, aki a hazáját akarja megmenteni. Ez a feladat azonban túlnövi őt, egy adott pillanatban eltávolítja a családjától – nyilatkozta a 40 éves sikeres lengyel színész, aki felkészülésként filmeket nézett, s a korról szóló könyveket olvasott. Korábban már játszott katonaszerepeket, s volt dolga hús-vér katonákkal, tisztekkel is. A tapasztalat, a tanulmányok és az fantázia gyúrta benne össze Jack Strong alakját.
Az ezredes családja álnéven élt az Egyesült Államokban. A két Kuklinski fiú különös körülmények között halt meg. Bogdan 1993-ban vitorlázás közben tűnt el a tengeren, csak a hajót találták meg. Waldemart egy rendszám nélküli teherautó gázolta halálra. Sokak szerint az „üzenet” egyértelmű: Moszkva így állt bosszút.