Nem, nem, a címben nincs sajtóhiba. Sok első világháborús katona „hasügyminiszternek” nevezte-becézte szakács bajtársait. Megbecsülte őket, ahogy azok legfontosabb munkaeszközét, a hivatalos nevén 1919 M mozgókonyhát is, amit legízletesebb termékéről és tűzterének magas füstcsövéről leginkább gulyáságyúnak emlegetett.
A többnyire lovak vontatta kételemű szerkezet első tagja afféle raktár volt, s a tetején ült a hajtója, a második tagban volt a tűztér három 93 literes és egy 20 literes főzőüsttel. A gulyáságyúval menet közben is készülhetett az étel. És jó volt másra is. Süteményfélét ügyeskedhettek benne a szakácsok vagy főzhettek pálinkát. S ha egy hozzászerkesztett ládába bevezették a gulyáságyú forró gőzét, az megölte a ládába rakott alsóneműk ruhatetűit.
Hasonlóképpen több célra használták az 1916-ban rendszeresített acél rohamsisakot. Védte a fejet, s a bélését kiszedve gyűjthették bele a földből kiásott krumpli, répát, főzhettek benne, ha pedig zordra fordult az idő, a sisakban gyújtott tűz parazsánál melengethették a kezüket.