Csakhogy Shantel nyilatkozatával több probléma is van. Egyrészt a Sziget Kft. elküldte nekünk a művész legutóbbi szerződését – az iratot a Frankfurter Allgemeine Zeitunghoz is eljuttatta a cég –,
abban azonban semmiféle, a politikai állásfoglalásra vonatkozó passzus sincsen.
Másrészt: a szóban forgó, 2012-es, nagyszínpados koncert emlékezetes momentuma volt, amikor Shantel azt kiabálta a mikrofonba: „Viktor Asshole Orbán”, amit a legnagyobb jóindulattal is seggfejnek tudunk csak fordítani. A közönséget – amelynek a Sziget demográfiáját ismerve túlnyomó része külföldi volt – nemigen tüzelte fel a kiszólás, így az akció annyiban is maradt. Erre a bekiabálásra utalhatott tehát, amikor a fenyegető üzenetekről beszélt.
Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezetője, a fesztivál alapítója lapunknak elmondta: biztos, hogy nem szerepel ilyen típusú korlátozás a művészeikkel kötött szerződésekben.
„Ha volna, sokan fel sem lépnének nálunk”
– magyarázza Gerendai, aki döbbenten áll a vádak előtt. – És ha valóban tiltanánk a politikai állásfoglalást, miért hívnánk meg olyan művészeket, mint az aktivizmusáról ismert Manu Chao vagy a rendszerkritikussága miatt börtönt is megjárt Pussy Riot?
|
Gerendai Károly cáfolja és igazságtalannak tartja a zenész vádját Reviczky Zsolt |
Gerendai szerint még a feltételezés is bántó, hogy bármilyen tekintetben „cenzúráznák” fellépőiket, s különösen igazságtalan ez épp a Szigettel kapcsolatban, amely, mint mondja, sokat szenvedett, amiért ha kellett, vállalta az összetűzést az aktuális hatalommal.
– Büszkék vagyunk rá, hogy nem feküdtünk le senkinek – mondja az ügyvezető, aki szerint a szervezők mindig is úgy gondolták, egyáltalán nem tisztük véleményezni fellépőik nézeteit. Az ügyvezető – annak ellenére, hogy a Sziget nemzetközileg is elismert és népszerű brandjének nyilvánvalóan sokat ártanak a súlyos vádak – nem fontolgat pert. Mint mondja: egy ilyen helyzetből egyszerűen nem lehet jól kijönni: „Ha az ember elkezd magyarázkodni, abból semmi jó nem sülhet ki.”
Shantel azt is elmondta a Frankfurter Allgemeine Zeitung riporterének, hogy Magyarországon gyakorta emlegetik: a zenéje végső soron magyar gyökerű. Amikor egy ízben erre azt felelte, hogy az ő muzsikája afféle olvasztótégely, sokféle – például szláv és zsidó – hatással, a kérdező magyar újságíró fajgyűlölő megjegyzéseket tett. Shantel elmondta: hazánkban olyan nyíltan vállalnak ilyen nézeteket, ahogyan az utóbbi időkig elképzelhetetlen volt.