Elkésett! Egyetlen szóval így lehet értékelni dr. Kondorosi Ferenc egyetemi tanár, jogtudós, egykori igazságügyi államtitkár A migráció kockázatai című hiánypótló művét. Európában, Magyarországon meg aztán pláne, már a legkevésbé sem érdekli az embereket, hogy kik vagy mi elől menekülnek a migránsok, egyáltalán: kik ők, milyenek, hogy éltek és mit akarnak. Már senki sem akarja megérteni őket, megismerni még kevésbé. Maradjanak ott, ahol vannak, de legfőképpen a határon kívül, és kész.
Kondorosi könyve viszont éppen azokra a kérdésekre próbál meg válaszokat adni, amelyekre ma már alig kíváncsi bárki is. Hogy mi is mozgatja a migránsmilliókat, és mi fogja mozgatni őket a későbbiekben? Mindenki tudni véli, hogy a robbantós-lefejezős Iszlám Állam terrorszervezet és a zavaros helyi polgárháborúk elől menekültek, már aki nem pusztán azért, hogy „Európában segélyekből jobban éljen, mint otthon”.
Pedig Kondorosi könyve arra is figyelmeztet, hogy még koránt sincs vége. A Boko Haram nevű, az Iszlám Államhoz hasonlóan véreskezű terrorszervezet miatt könnyen lángba borulhat Nigéria és Szudán is, és akkor újabb milliók indulhatnak el a vén kontinens felé. Ott van még a stabilnak aligha nevezhető Ukrajna is, amelynek összeomlása esetén milliók indulhatnak onnan Nyugatra. S még mindig nincs vége: felmérések szerint 2050-ig 150 millió ember lesz kénytelen elhagyni a lakóhelyét környezeti okok miatt, jórészt az éghajlatváltozás következtében. Őket már nem lehet leterroristázni, mint alig burkoltan a Közel-Keletről most érkezőket.