Jó dolga van mostanában a dokumentumfilmet szerető közönségnek Budapesten. A jelenleg is tartó Magyar Filmhéten hatszáztíz forintért nézhetik az elmúlt néhány év magyar doksitermésének legjavát a MOM Parkban, míg szeptember végén a magyar mellett a külföldi alkotások közül csemegézhetett a Corvin moziban.
Finn tangó? Na ne szórakozzatok már! - mondja Pablo, a Buenos Aires-i gitáros, amikor először hallja Aki Kaurismaki filmrendező elméletét arról, hogy a gaz argentinok tőlük lopták a világhíres stílust. Pablo aztán ellátogat Finnországba, és már első este teljesen megdöbben, amikor egy turkui táncklubba belépve megpillant mintegy háromszáz finnt, amint - tangóznak.
Jelenet a Dominóhatás című lengyel filmből |
A német Viviane Blumenschein filmje, a Szentivánéji Tangó volt az idén első alkalommal megrendezett Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál egyik legszeretettebb darabja. Nem véletlenül: Blumenschein alkotása után a moziteremből boldogan vigyorgó emberek jöttek kifelé, miközben próbálták eldönteni, hogy egy Lappföldön finnül éneklő argentin tangóharmonikás, vagy egy spanyolul kántáló hetvennyolc éves finn táncdalénekes a vidámabb látvány. A film egyébként a Kaurismaki által felvetett problémáról szól, a tangó eredete után kutató argentin zenészek sztorija pedig egyszerre vicces és hihetetlenül érdekes zeneileg.
A fesztivált szervező Sós Ágnesnek és Balogh Ritának nem csupán az idei, valamint az elmúlt egy-két év legjobb doksijait sikerült elhoznia a Corvin-moziba, hanem szinte minden film rendezőjét vagy legalább egy alkotóját. A vetítések után pedig a közönség egyből bombázhatta kérdéseivel rendezőket, vágókat, operatőröket.