Érdekes így találkozni egy emberrel, hogy először a lelkületét mutatja meg. Egy gyűjtemény pontosan jellemzi gyűjtőjét. Anyagi lehetőségeit is persze, de a lelkét is. Itt egy egzotikumokra hajló, játékos embert látunk, aki a művészetben is a hozzá közel álló, őszinte hangokat, pozitív hangulatokat kedveli, nagy hangsúllyal azokat, akik úgy voltak koruk mesterei, hogy sokat megőriztek a gyerekrajz öröméből és zsenialitásából. Ezért is találó a kiállítás címe: Őszintén szólva.
A titokzatos gyűjtő azok közé tartozik, akik a naiv művészetet a szobájuk falán a legnagyobbak művei mellé helyezik. Megengedi magának azt viccet is, hogy Anna Margit Sárga ruhás című, 1947-es angyalfigurája mellé odahelyezze saját fiának, Beninek a gyerekrajzát, egy kockafejű figurát. Mert odaillik. A gyermek- és népművészet ihlette naiv művészet találkozik a falakon olykor a háború utáni szürrealizmussal (Gyarmathy Tihamér, Gedő Ilka, Martinszky János), a szürnaturalizmussal (Csernus Tibor), olykor a posztmodernnel (Bukta Imre), de a fauvizmussal (Márffy Ödön), az expresszionizmussal (Nemes Lampérth) is. Még Ferenczy Károly posztimpresszionizmusa is megtalálja a helyét.
A gyűjteményben sok képpel jelen lévő szereplő Barcsay Jenő, Tóth Menyhért, Anna Margit, Martinszky János, Gedő Ilka és a kiállítóhely környékéhez, az egykori Luxor kávéházhoz kötődő Román György is. Meg Capri szigetén Gorkijjal barátkozó Mokry Mészáros Dezső, akitől a legegzotikusabb trópusokat és álmokat látjuk. További naivok: a harmincas években néhány évig alkotó, majd képeit elégető algyői napszámos, Süli András. Vagy Győri Elek, a kovácsból lett piktor.
|
Márffy Ödön: Fiú és leány zöld padon ülve, 1908 |
Nemes Lampérth, Derkovits, Uitz, Aba-Movák, Kondor egy-egy fontos művel szerepelnek, többnyire még a borús alkotók is vidámmal. Derkovits egy olyan grafikával, amelyen kék szemét örökítette meg néhány soros magyarázattal is ellátva. Bár a gyűjtemény a válság éveiben született, nem mondható, hogy tulajdonosa olcsón vásárolt be. Aminőséget válságban is meg kell fizetni. Több mű más gyűjtemények kiemelt darabja vagy a közelmúlt árveréseinek fontos tétele volt. Például Nemes Lampérth tusfestménye, a Horgony utcai részlet 2005-ben tízmillió forintért került kalapács alá, éppen Kieselbachnál.