Teljessé vált a Palatinus Kiadó vállalkozása: megjelent a 20. századi magyar novellák című sorozat ötödik kötete is, az 1980-tól 2000-ig ívelő válogatás. A munka akár folytatható is lenne, hiszen az évezred elején számos új és izgalmas szerző debütált, ám egyelőre a terjesztés nehézségeit kell leküzdeni.
Öt kötet, durván ezerötszáz oldal: ez a 20. századi magyar novellatermés új gyűjteménye. Nem a legjobbak és nem a legfontosabbak, ahogy azt a kötet szerkesztője, Szilágyi Zsófia hangsúlyozza. Egyrészt nem akartak a címkékkel felesleges terheket magukra venni, másrészt nem az antológiadarabokat kereste (csak akkor, ha az nagyon indokolttá vált, mert épp ezeket kezdte ki a felejtés), hanem az elmúlt század prózatermésének sokszínűségét kívánta felmutatni.
Akár a mai fülnek ismeretlennek tűnő szerzők beemelésével is. Az egyes kötetek nem követik a megszokott szerkezetet, sem az időrend, sem az ábécé nem volt döntő a szövegek egymás mellé rendezésében. Sokkal inkább a motívumok kapcsolata, egyfajta asszociatív háló kifeszítése volt a cél, hogy minél olvasmányosabbak legyenek a kötetek, mint akár a rövidpróza nagyregénye.
– Sem a kesergésre, sem az ujjongásra nincs okunk – foglalta össze szerkesztői tapasztalatait Szilágyi. Hiszen nem igaz, hogy a szentháromságként emlegetett Krúdy, Kosztolányi, Móricz-vonal után hanyatlás következett volna be, és ma már nem lennének hozzájuk fogható alkotók.