A mostani pályázat győztes tervei sem hagynák érintetlenül a faállományt. Persze elvárás, és bírálati szempont is volt – tudtuk meg Jámbor Imre tájépítésztől, a bíráló bizottság szakértőjétől – hogy a pályázók vegyék figyelembe a történeti előzményeket, egyebek mellett Petz Ármin első, 1855 után kialakított kertrendszerét. Ez a terv nem maradt fenn, de egy későbbi állapotfelvételből tudni lehet, hogy a Petz-féle kert sétautakkal körülvett, növényszigetekből álló tájképi jellegű volt. Ez a következő száz évben sokat változott, több lett benne a fa és eltűntek a szigetek. A szakértő hangsúlyozta, nem az volt a cél, hogy a Petz Ármin-féle kertet tervezzék újra, csak alapnak kellett tekinteni, figyelembe véve a későbbi beültetéseket, szoborállításokat is. És fontos volt az is, hogy harmonikus arányba kerüljenek a kertben a benapozott és az árnyékos területek.
|
Szeresd! Faőrzők horgolása a kertben Teknős Miklós |
A tizenkét pályázat közül a zsűri a Tér-Team Kft. művét rangsorolta első helyre. Egyik alkotójától, Szabó Gábortól hiába kérdeztük, hogy a tervük szerint akkor mennyi fát is kell kivágni, erre konkrétan nem tudott válaszolni. A sajtótájékoztatón kifüggesztett lapokról az volt leolvasható, hogy alapjában véve a Petz-féle, szigetszerű elrendezést állítanák helyre. Kettős sétányrendszert alakítanának ki: egy a főépülethez közelebb eső belső kört és a kert távolabbi zugaiba is elvezető külső kört.
Azt írták, szeretnék, ha látványtengelyek jönnének létre a parkban és az épület vizuálisan kiszabadulna a nyugati oldalán és a Kálvin tér felé. A múzeum főhomlokzata előtt szimmetrikus elrendezésben nagy füves placcokat alakítanának ki, oldalt és hátul olyan tájképi jellegű pázsitos szigetek jönnének létre, melyeket néhány nagyobb fa ural. A kertbeli emlékművek szoborsétányszerűen lennének körbejárhatók.
|
A nyertes terv utakkal és szigetekkel (alul az Arany-szobor a Múzeum körúti oldalon) Teknős Miklós / Népszabadság
|
Számításaik szerint tizennégy plasztikának volna hely, tehát a jelenlegihez képest még négy új is bekerülhetne. Újdonság, hogy a kerítésen nyitnának kijáratokat Pollack Mihály tér és a Múzeum utca felé is. A főépület mögötti kertészlakból pedig kávézó lesz, melynek mind a kertben, mind a kerítésen kívül, a Pollack Mihály téren lenne terasza, s így kapcsolatot teremtene a Magyar Rádió volt épületeiben kialakítandó új múzeumi terek felé. A térről egyébként szeretnék kitiltani az átmenő autóforgalmat. Mindezt 2017. december 31-ig kívánják megvalósítani.
A díjazottak
1. TÉR-TEAM Kft. (Szabó Gábor, Szende András, Juhász Kristóf Attila, Győre Viola, Orbán Nóra)
2. Pagony Kft. (Bognár Emese, Rahnama Azadeh)
3. Stéhli Zoltán Imre
Megvásároltak további három munkát, Fábián Zsófia Eszter, Lehotai Bence Gábor és Almási Balázs pályaművét.