Azonosító nélküli egyenruhás fegyveresek láthatók egy videofelvételen, állítólag az egykori amerikai zsoldos botránycsapat, a Blackwater emberei. Az elmúlt hónapokban időről időre hírek röppennek fel az ukrán–orosz konfliktus zsoldosairól, köztük olyanokról is, akik angol anyanyelvűek. Legutóbb a német Bild am Sonntag számolt be a később Xe névre átkeresztelt Blackwater most éppen Academi néven futó négyszáz, állítólagos kelet-ukrajnai zsoldosáról.
A „zsoldik”, avagy „kontraktorok”, szerződésesek hosszú ideje kiegészítő szereplői Amerika háborúinak. Irakban 25–75 ezerre, Afganisztánban 75 ezerre tették a számukat. De 2011-ben arról is terjedelmes riportban számolt be például a The New York Times, hogy a Blackwater őrzővédő vállalkozás milliárdos alapítója, az iraki háború egyik vezető „alvállalkozója”, a volt elitkommandós Erik Price az Egyesült Arab Emírségekben hozott létre terroristaellenesnek hirdetett, 600 fős idegenlégiót.
A zsoldosok ukrajnai jelenléte a „kiszervezett”, illetve a „helyettesekkel” vívott (proxy) háború elméletébe is tökéletesen beleillik, ráadásul erre újabb réteg rakódik: az információs háborúé. Az egyes háborús kontraktorcégek jelenlétéhez kapcsolódó híreket általában rutinból tagadják az érintettek. Mégpedig (oldaltól függően) jellemzően az olyan, Moszkvához köthető médiában, mint a RIA Novosztyi vagy a Russia Today, illetve (ellenkező előjellel) a Washington égisze alatt működő Amerika Hangjában (VoA) vagy a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádióban (RFE/RL) is.