Brüsszelben áll a bál. A britek az EU-ból való kilépéssel fenyegetőznek. ha a volt luxemburgi miniszterelnököt, Jean-Claude Juncker megválasztják az Európai Bizottság elnökének, Angela Merkel német kancellár taktikázik maga a jelölt pedig azzal érvel, hogy Európa nem hagyhatja, hogy megzsarolják.
David Cameron brit és Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfő Bertrand Langlois / AFP |
A német Spiegel a hétvégén azzal robbantott valóságos politikai bombát, hogy azt írta: az állam- és kormányfők keddi informális vacsoráján David Cameron brit kormányfő azzal fenyegetőzött, ha Juncker kerülne a bizottság élére, az „destabilizálná a brit kormányt", előrébb kellene hozni az uniós kilépésről 2017-re tervezett népszavazást, vagyis mindez akár London uniós kilépésével járhatna. A brit kormányfő hivatala cáfolta a német értesülést, de a BBC és a Guardian is azt írta, hogy saját forrásaik szerint ez a szóhasználat merőben szokatlan lenne Cameron részéről. Bár soha nem titkolta, hogy vannak fenntartásai Junckerrel szemben, furcsa lenne, ha a saját kormánya destabilizációjáról beszélne. Arra pedig semmi jel nem mutat, hogy a 2017-re tervezett népszavazást - amire csak akkor kerülne sor, ha még akkor is a konzervatívok kormányoznának - előrébb szándékoznák hozni.
Cameron egyik fő kifogása, hogy Junckerrel „politizálódna" a bizottság, inkább „pártatlan" ember kellene a testület élére, de azt is szívesen emlegeti, hogy az 1980-as évek arcával nehéz lenne a szükséges reformokat véghezvinni. A valóságban azonban az a legfőbb gondja, hogy Juncker - aki évekig vezette az eurócsoportot is - egyértelműen az unió szorosabb integrációját pártolja. Cameron amúgy viszonylag könnyen beszél, őt nem köti a pártfegyelem, lévén a toryk nem a Néppárt, hanem az európai konzervatívok frakciójához tartoznak.