|
Tóth Péter |
– Amíg Magyarországon az egy főre jutó nemzeti össztermék (GDP) meghaladja a 14 ezer dollárt, Szerbiában ez alig több 6 ezer dollárnál, és mivel az árak körülbelül azonosak, egy átlagos szerbiai állampolgár sokkal rosszabbul él, mint egy magyar. A trendeket figyelembe véve a lemaradás fokozódik. Macedónia, Albánia, Montenegró, Románia, Bulgária és Bosznia-Hercegovina is gyorsabb gazdasági növekedést produkál a szerbiainál – sorolja Tóth Péter gazdasági szakíró. Szerinte szerényen ugyan, de bővül a szerbiai gazdaság, pedig a reformok és megszorítások rövid távon általában a GDP zsugorodását szokták eredményezni. Másrészt szokványos, hogy a recesszióból kilépve egy-egy ország gazdasága lendületet kap, és az európai felzárkóztatási források is hozzájárulhatnak majd a növekedéshez.
– Vucsics kormányfő sikernek nevezte, hogy tavaly egyszer sem kellett a költségvetést átütemezni, ami szerinte a felelősségteljes pénzügyi politikának köszönhető. Valóban elég nagy volt a szigor, a mezőgazdasági termelők egy részének például nem fizették ki a területalapú támogatást. Kétségtelen, hogy vannak gazdasági eredmények, de azok igen szerények. Az biztos, hogy gazdasági okok nem indokolnak választásokat – teszi hozzá.
|
Mihal Ramacs |
Indokolhatja viszont a rendkívüli választásokat, hogy a tartományban és néhány helyi önkormányzatban nem állnak jól a „haladók", és a párt vezetői úgy mérték fel, ha egyszerre tartják meg a választásokat, ezeken a szinteken is jobb eredményt érnek el. Ők arra számítanak, hogy végre a Vajdaságban is hatalomra kerülnek. – A vajdasági autonómia már régóta csak formálisan létezik, a Vajdaságnak se politikai, se pénzügyi, se jogi önállósága nincs, mindent központosítottak. Lehet, hogy megszüntetik a zászlót vagy a címert és nem finanszírozzák tovább a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémiát, de arra nem számítok, hogy az SZHP ezen felül tovább rombolja azt, ami a Vajdaságból megmaradt. Számolnak a nemzetközi visszhanggal: brüsszeli barátaik és a szomszédaik sem néznék jó szemmel, ha teljesen felszámolnák az autonómiát – mondja Mihal Ramacs elemző.
A választások kimenetele a szakértők szerint nem kétséges, az új összetételű kormány első embere és a miniszterek többsége is marad. Pedig Mihal Ramacs elemző szerint Vucsics legnagyobb problémáját épp a munkatársai jelentik.
– Ő az utóbbi négy évben Európa- és reformpárti politikus lett, aki minden téren modernizálni szeretné Szerbiát. Választóinak és munkatársainak a zöme a másik oldalon áll, de támogatják, mert ő az ország legnagyobb hatalommal rendelkező politikusa. Vucsics a választások után sem tud majd tekintélyes szakértőkből álló kormányt alakítani. Ahogy eddig, úgy ezentúl is korrupcióra hajlamos, gőgös pártaktivisták veszik majd körül – állítja. Nyugati politikusok próbálták finoman meggyőzni, hogy tegyen le szándékáról, de mivel Vucsics Brüsszelnek is, Washingtonnak is fontos és együttműködő partnere, komolyabb nyomásgyakorlással nem akarták „felidegesíteni".