Revansizmusnak tartja az orosz elnök azt az ukrán törekvést, hogy visszaszerezzék a tavaly márciusban Oroszországhoz csatolt Krímet.
Vlagyimir Putyin tévéinterjújában azt hangoztatta, a kijevi vezetőknek elsősorban odahaza, például a gazdaságban vagy a szociális szférában kellene rendet tenniük, és civilizált kapcsolatokat kellene kialakítaniuk a lázadó keleti régiókkal. Putyin ugyanakkor nem tart egy nyílt orosz–ukrán háborútól. „Aligha valószínű egy ilyen apokaliptikus forgatókönyv, remélem, soha nem jutnak el idáig a dolgok” – válaszolta a riporter kérdésére.
Visszavont tüzérségi lövegek. A szeparatisták (bányászok és traktorosok) tüzérségi egysége elhagyja Donyecket Baz Ratner / Reuters |
Kijevben persze úgy tartják, hogy ez a háború – sajátos formában –már lassan egy éve tart, és a csaknem két hete aláírt minszki rendezési megállapodás is legfeljebb csitítani tudta. A kormányerők arról számoltak be, hogy keddre virradó éjszaka tizenkét alkalommal érte támadás őket, a szakadárok pedig közölték: a másik oldal ez idő alatt tíz alkalommal sértette meg a tűzszünetet. Kijevi értékelés szerint a donyecki repülőtér mellett az azovi-tengeri kikötőváros, Mariupol térségében lévő Sirokine falu számít különösen forró pontnak.