|
Zsák Malina Hedvig ételt készít győri bérelt lakásának konyhájában - Krizsán Csaba/MTI |
"Az én ügyem színtiszta politikai erőfitogtatás. Hét és fél évvel ezelőtt Robert Fico kormányfő és Robert Kaninák akkori és mai belügyminiszter olyan mélyen belement ebbe a zsákutcába, hogy nem tud kijönni belőle. Ezért presztízskérdést csinálnak abból, hogy mindenáron igazolják: nem is bántalmaztak, vagy nem úgy, ahogy annak idején elmondtam" – nyilatkozta a hír hallatán Malina Hedvig.
Lucia Zitnanská volt igazságügy-miniszter a pozsonyi Sme napilapnak elmondta, hogy a vádemelés híre valósággal sokkolta őt, mert hét és fél évvel a történtek után aligha lehet kideríteni a teljes igazságot, s a nyomozás során annyi hibát követtek el, hogy az ügyet kellő bizonyítékok hiányában már rég le kellett volna zárni.
Malina Hedvig kálváriája 2006. augusztus 25-én kezdődött, amikor bántalmazták őt a dél-szlovákiai Nyitrán. Állítása szerint azért, mert a Konstantin Egyetem közelében levő parkban magyarul beszélt. A vizsgára induló egyetemi hallgatót a helyi kórházban látták el, majd pedig néhány napig Dunaszerdahelyen ápolták. Egy héttel később személyleírást adott a bántalmazóiról, s a fantomkép szinte a megszólalásig hasonlított két, helybeli szélsőséges nézeteiről ismert kamaszra, akik azóta bizonyíthatóan több szélsőséges rendezvényen és verekedésekben vettek részt. Mindkettőjük alibijének azonban a nyomozók különösebb ellenőrzés nélkül hitelt adtak. A rendőrség pedig példátlan gyorsasággal, már szeptember 10-én beszüntette a nyomozást azzal az indokkal, hogy bűncselekmény nem történt, az állítólagos sértett pedig nem mondott igazat. Robert Kalinák a sajtótájékoztatón egyszerűen hazudozónak nevezte a leányt, Robert Fico kormányfő pedig rejtélyes módon titkosszolgálatok lehetséges manipulációiról szövegelt. Több szakértő érthetetlennek nevezte, hogy az elvben független rendőrség képviselői helyett politikusok tájékoztattak a nyomozásról.
Fél évvel később már hamis tanúzás alapos gyanúja miatt indítottak eljárást az egyetemista ellen. Az egyik feljelentőről az oknyomozó újságírók rövidesen kiderítették, hogy évekig a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) alkalmazottja volt. A másik személy pedig néhány hét múlva öngyilkos lett. Malina Hedvig még abban az évben kiváló eredménnyel fejezte be tanulmányait. 2011 szeptemberében a Radicová-kormány egymondatos bocsánatot kért tőle, mert az ügyében előfordulhattak olyan körülmények, amelyek miatt emberi és állampolgári jogai sérülhettek. Ő pedig visszavonta a strasbourgi emberjogi bíróságra benyújtott panaszát.
|
Zsák Malina Hedvig győri bérelt lakásán. Krizsán Csaba/MTI
|
Az alku ellenére a főügyészség nem szüntette meg a nyomozást ellene, s ragaszkodott a fiatalasszony pszichiátriai kivizsgálásához. Állítólag azt akarták megtudni, vajon a csallóközi egyetemi hallgató milyen elmeállapotban volt 2006. augusztus 25-én és a későbbi kihallgatásai során, mennyire szavahihető, s miként lehetséges az, hogy két héttel a történtek után sikeresen államvizsgázott. A zaklatások ellen élesen tiltakozott a Szlovákiai Helsinki Bizottság. Tavaly nyáron pedig Pöstyénben (Piestany) neves szlovák, magyar, cseh, angol és német pszichiáterek a teljes dokumentáció áttanulmányozását követően megállapították, hogy a hat és fél évvel ezelőtt történtekről napjainkban lehetetlen precíz kórismét felállítani, ezért csupá az akkori vizsgálatok eredményeit lehet objektíven értékelni. Megdöbbenésüket fejezték ki amiatt, hogy a szlovák hatóságok ezt a tényt nem hajlandók tudomásul venni. „Malina Hedvig ügyében az egykori Szovjetunió és Kína szintjére süllyedt a szlovákiai igazságszolgáltatás, amely ideológiai célokra akarja felhasználni az orvostudományt – állapították meg közös közleményükben.