Üzent az arab világnak a norvég Nobel-bizottság, amikor az idei Nobel-békedíjat a civil szervezetekből álló tunéziai kvartett kapta. A négyek megmutatták, hogyan lehet nemzeti konszenzust kialakítani. A tuniszi demokratikus modell sikere ellenére a 10,9 millió lakosú észak-afrikai országnak számos veszéllyel, így az iszlamista terrorizmussal kell szembenéznie.
„Megmentettük az országot.A kvartett nélkül Tunézia káoszba süllyedt volna. Problémák persze bőven maradtak, de az oslói döntés a remény üzenete a térség minden állama számára” – pénteken így kommentálta a megindultságát nehezen leplező Abdelrahman Hedhili, a Tunéziai Emberi Jogi Liga (LTDH) tagja, hogy négy tunéziai szervezet – köztük az LTDH – kapta a 2015-ös Nobel-békedíjat.
Akik demokratikus pályára állították Tunéziát. A kvartett vezetői 2013 szeptemberében Tuniszban, amikor bejelentették: az ellenzék kész tárgyalni a hatalmon lévő iszlamistákkal Anis Mili / Reuters |
A tunéziai kvartettnek hívott kitüntettek közé tartozik még a Tunéziai Általános Munkaunió (UGTT) nevű szakszervezet, a munkáltatókat tömörítő UTICA, valamint a jogállamiságért és emberi jogokért is síkra szálló Nemzeti Ügyvédi Liga (ONAT). „Bátorításnak szánjuk a Nobel-békedíjat a tunéziaiak számára, akik a hatalmas nehézségek ellenére lefektették egy nemzeti testvériség alapjait” – mondta Oslóban Karin Cecilie „Kacie” Kullmann Five, a norvég Nobel-bizottság elnöke, amikor bejelentette a testület döntését.