A párizsi mészárlás és a milliós szolidaritási tüntetések után úgy látszott, hogy a muzulmán világban felülkerekedik a mérséklet. Iszlám országok vezetői is részvétüket fejezték ki, vallási tekintélyek, kormányok elítélő nyilatkozatokat adtak ki. Most megfordulhat a hangulat.
A vasárnap Párizsban felvonuló politikusok között ott volt Abdallah jordániai király, egyébként Mohamed próféta családjának leszármazottja is. Vele menetelt Ahmet Davutoglu török miniszterelnök. A nyugati nyilvánosság ünnepelte e gesztusokat, ahogy örömmel közölték a lapok az arab lapoknak azokat a rajzait, amelyek a gyilkos fanatizmussal való leszámolást hirdették. Több forrás is kiemelte Abdal Fattah el-Sziszi egyiptomi elnök határozott állásfoglalását a gyilkos vallási fanatizmussal szemben. Sziszi egyébként még a párizsi terrortámadás előtt mondott beszédében is arra szólított fel, hogy a muzulmánok szakítsanak a gondolkodással, amely miatt a világ nagy része a terrorral azonosítja hitüket. Nemcsak az egyiptomi elnök, de a szaúdi, a maláj, a tunéziai és az indonéz kormány is nyilatkozatokban ítélte el a támadást. Elemzők kiemelték: a párizsi terror napjaiban és azt követően csupán az internet legszélsőségesebb iszlamista szegleteiben jelentek meg a gyilkosságot helyeslő hangok.
„Ha te Charlie vagy, Cumhuriyet, akkor én Kouachi” – áll a terroristák mellé egy török tüntető Murad Sezar / Reuters |
Egészen megváltozott viszont a légkör és a muzulmán politikai körök hangulata a Charlie Hebdo új számának megjelenésével. Európai ésszel érthetetlen, hogy a vicclap hiába készített a maga módján békülékeny címlapot, amelyen Mohamed is Je suis Charlie (Charlie vagyok) táblácskát tart maga elé síró arccal, s felette ott a felirat: minden meg van bocsátva.