Nulla lejt irányoz elő a román parlament által elfogadott 2016. évi állami költségvetés templomépítésre, illetve -javításra. Egyesek paradigmaváltást látnak, az óvatosabbak szerint legalábbis megérett az idő egy kiszámítható finanszírozási rendszer létrehozására.
A törvényhozási szavazást megelőző bő egy hét alatt a szakértői kormány kétszer is módosított az álláspontján. Előbb a román ortodox egyház fejével folytatott telefonbeszélgetés után a miniszterelnök biztosította Daniel pátriárkát, hogy a kabinet mégis finanszírozza a fontosabb beruházásokat, és „a lehetőségek függvényében" kész forrásokat elkülöníteni az épülőfélben lévő templomok költségeire.
Három nappal később visszatért eredeti álláspontjához: az adócsökkentéssel és béremelésekkel terhelt büdzséből a Dacian Ciolos vezette kabinet mégsem ad pénzt templomok építésére. Úgy véli, fontos lenne, hogy az ilyen kiadásokhoz az illető egyházközség tagjai, általában a hívő emberek és a helyi hatóságok járuljanak hozzá. Emlékeztetett arra, hogy az állam így is folyósítja mintegy 18 ezer pap és laikus egyházi alkalmazott bérét.
A nyilatkozat kapcsán többen paradigmaváltásról beszéltek, különösen, hogy a parlament beállt a kormány mögé. Az előző években a költségvetés vitáján ezresével (!) születtek a templomoknak pénzt juttató módosító indítványok. Ezúttal ez elmaradt, ami azért is furcsa, mert jövőre önkormányzati és parlamenti választások is lesznek.