Bár Peking kölcsönösen előnyös együttműködésről beszél, elsősorban Kína érdekeit látszik szolgálni az a kezdeményezés, amellyel a Selyemút hagyományát felújítva adnának lendületet az Európa és Ázsia közötti gazdasági együttműködésnek. A merész tervről szerdán tartották az első nemzetközi üzleti csúcstalálkozót.
A zártláncú tévécsatornán még a kungfukomédiák hongkongi születésű sztárja, Jackie Chan is segített az alkalomhoz illő hangulatot teremteni. "Ha üzlettel akarsz foglalkozni, gyere Hongkongba!" – hirdette egy reklámfilmben több más helyi hírességgel együtt a Kínához tartozó különleges igazgatású terület egyik konferenciaközpontjában, szerdán, néhány perccel az előtt, hogy kezdetét vette az Övezet és út csúcstalálkozó. Az elnevezés arra a kezdeményezésre utal, amelyet 2013 őszén hirdetett meg Hszi Csin-ping kínai elnök. A javaslat lényege, hogy a Selyemút kétezer éves hagyományát felújítva és bővítve hozzanak létre Ázsiát Európával és Afrikával összekötő szárazföldi gazdasági együttműködési övezetet és azt kiegészítő tengeri összeköttetést. Tavaly tavasszal részletes koncepciót is kidolgoztak, most pedig Hongkongban a résztvevő államok egy részének mintegy kétezer kormányzati képviselője és üzletembere tárgyalt a megvalósítás lehetőségeiről.
A legmagasabb rangú vendég a kínai parlament elnöke, Csang Tö-csiang volt. Elsősorban neki szólt a rendezvényt kísérő különleges biztonsági készültség: hatezer rendőrt mozgósítottak, és szinte légmentesen lezárták a konferencia helyszínének környékét. – Kína a kezdeményező, de ez nem egyszemélyes műsor, mindenki számára előnyös együttműködést kínálnak – bizonygatta megnyitóbeszédében a programról a pekingi politikai csúcsvezetés képviselője, akinek hongkongi látogatását utcai tiltakozások kísérték.
Szavai minden bizonnyal azokra az értékelésekre utaltak, amelyek szerint az új javaslat valójában Kína nemzetközi befolyásának erősítését és lassuló gazdaságának élénkítését szolgálja. – A valódi cél a politikai koordináció, a különböző gazdaságok összekapcsolhatósága, a kereskedelem és a befektetések megkönnyítése, a pénzügyi integráció, valamint a kulturális kapcsolatok ösztönzése – magyarázta külföldi újságíróknak Thomas Chan, a Hongkongi Műszaki Egyetem Kínai Üzleti Központjának vezetője is. Márpedig a tét nagy: a tervezett útvonalak mellett fekvő 65 ország a világ népességének több mint felét, kereskedelmi forgalmának és GDP-jének mintegy harmadát adja.