Harmadik a Silvio Berlusconi vezette jobbközép Hajrá Olaszország (FI) lett 16 százalékkal, öt százalékot veszítve a tavalyi olasz parlamenti választásokhoz képest. Ez a Berlusconi vezette olasz jobbközép mindenkori legrosszabb eredménye.
A választási eredmények minden korábbi előrejelzést felborítottak. A PD története legjobb eredményét érte el. A 2007-ben alapított balközép párt eddigi legjobb eredménye 2008-ban, Walter Veltroni főtitkár idején 33,1 százalék volt. Az olasz baloldal történetében még a néhai Enrico Berlinguer vezette volt Olasz Kommunista Párt (PCI) sem volt soha ennyire erős, legjobb eredménye 34,3 százalék volt 1972-ben. Az olasz balközép Matteo Renzivel ismét egy a pártba kívülről érkezett, nem baloldali politikussal diadalmaskodott. Hasonlóan történt a kereszténydemokrata Romano Prodival.
Renzi a Twitteren azt írta, meghatódott és folytatja miniszterelnöki munkáját. Beppe Grillo blogján keserűségét fejezte ki a vereség miatt.
Elemzők szerint az EP-választások - elsősorban belpolitikai megmérettetésnek számító - itáliai fordulóján az olaszok az országot február 22-től vezető Matteo Renzit, az általa megkezdett gazdasági-intézményes reformokat és mindenekelőtt a belpolitikai stabilitást választották. Háttérbe utasították a szélsőséges és Európa-ellenes jelszavakkal, valamint kormánybuktató szándékkal kampányoló M5S vezérét, Beppe Grillót. A 2009-ben alapított civil mozgalom tavaly vált parlamenti párttá, és valamivel több mint egy év alatt mostanra támogatottságát veszítette.
A konzervatív napilap Corriere della Sera címe szerint Renzi nyert, a PD még sohasem volt ennyire erős, Grillo megbukott. A balközép La Repubblica azt emelte ki, hogy Renzi negyven százalék fölé vitte a PD-t. A jobbközép Il Giornale úgy fogalmazott, Matteo Renzi "beaszfaltozta" Beppe Grillót. A La Stampa hangsúlyozta, hogy a vasárnapi választásokkal Renzi egyedüli vezetőként került Itália élére. A 39 éves miniszterelnök teljesítette sokszor ismételt ígéretét, leváltotta a 69 éves Grilló és a 77 éves Berlusconi képviselte idejétmúlt, régi olasz politikát.
Renzi már a választási kampányban hangoztatta, hogy győzelem esetén nagyobb teret követelnek maguknak az Európai Szocialista Pártban (PSE), amelynek a PD idén lett a tagja.
A választási részvétel 58,6 százalékos volt a 2009-es 65 százalékhoz képest. Ez a mindenkori legalacsonyabb az 1979 óta ismétlődő olaszországi európai választások sorában.