Hozzátette, hogy tíz teherautóból 1075 holttestet szállítottak a halottasházba, a további négy tehergépkocsiról viszont nincsenek adatai.
A mekkai tragédia miatt számos ország élesen bírálja Szaúd-Arábiát, köztük a nagy régiós vetélytárs Irán, mely legalább 228 állampolgárát veszítette el. Ali Hámenei ajatollah a hétvégén felszólította Szaúd-Arábiát, hogy kérjen bocsánatot a tragédia miatt.
|
Szaud-Arábiát hibáztatják a tragédiáért azok az irániak, akik rendőrökkel csaptak össze Teheránban, a szaudi nagykövetség előtt Raheb Homavandi / Reuters |
Szaud-Arábia viszont azzal vágott vissza, hogy Irán politikai játszmát űz és a vizsgálatok befejeztéig inkább tartózkodjon az erős kijelentésektől.
A bírálatok egyrészt arról szólnak, hogy bár a zarándoklat infrastruktúrájára milliárdokat költ az ország, a zarándokokat megillető egyenlő bánásmód elve hosszú évek óta nem teljesül. Holott a haddzs ideje alatt viselt egyszerű fehér ruha (ihrám) is ezt hivatott szimbolizálni.
Nem ez az első eset, hogy a mekkai zarándoklat halálos áldozatokat is követel:
1987: 400 ember halt meg, amikor a szaúdi hatóságok összecsaptak az Iránt támogató tüntetőkkel
1990: 1426 zarándok halt meg a szent helyek felé menet egy aluljáróban
1994: 270-en haltak meg a tömegben
1997: 343 zarándok meghalt és 1500 megsérült egy tűzesetben
2006: 364 zarándok halt meg a Sátán rituális megkövezésének szertartása közben a tolongásban
Az iszlám országok továbbá nehezményezik, hogy a szaúdi hatóságok próbálták elhárítani a felelősséget a tragédia után és a hatóságok sem álltak a helyzet magaslatán akkor, amikor a zarándoklat utolsó állomásán két nagyobb csoport egymással szemben indult meg és a hátulról jövők nyomása miatt az emberek egymást kezdték taposni. Egy libanoni lap úgy tudja, a felfordulást az okozta, hogy a szaúdi király fia, Mohamed bin Szalmán Ál Szaúd herceg a népes, 200 katonából és 150 rendőrből álló kíséretével a helyszínre ért és az emberek nem tudtak elég gyorsan félrehúzódni. A szaúdi belügyminisztérium ezt a sajtóinformációt cáfolja.
Így néz ki, amikor 2 millióan tartanak egy irányba
Kétmillió hívő érkezett az Eid al-Adhára, az Iszlám egyik legszentebb ünnepére. A tragédiába fulladt mekkai zarándoklatot a Reuters fotósa is végigkövette. Képgalériánkat itt nézhetik meg.
Szaúd-Arábia elő számú vallási vezetője, Abdul-Aziz bin-Abdullah Al-Sejk nagy mufti nyilvánosan a védelmébe vette a hatóságokat mondván, hogy ekkora embertömegnél a helyzet kezelhetetlenné vált.
|
Iqbal Bano a fiát siratja, aki Pakisztánból ment a mekkai zarándoklatra Fayaz Aziz / Reuters |
Szalman ibn Abdul-Aziz Al Szaúd király elrendelte a katasztrófa biztonsági felülvizsgálatát, ez volt ugyani a mekkai zarándoklatok elmúlt 25 évének legsúlyosabb szerencsétlensége.
A múlt csütörtöki tragédia ráadásul két héttel az után történt, hogy egy daru összeomlása miatt 109 ember halt meg a mekkai Nagy Mecsetben a haddzs előkészületi munkáinak vége előtt.