Kiürítik a börtönöket, hogy helyet csináljanak a „terrorista” újságíróknak, katonáknak, tanároknak és üzletembereknek.
Akár százezer elítéltet, a börtönök népességének egyharmadát is szabadon engedheti a török kormány a rendkívüli állapottal kapott felhatalmazásának köszönhetően – írta tegnap a Sabah nevű kormányközeli lap honlapja. Korábban csak 38 ezer rab elengedéséről volt szó, olyanokról, akiket rövid szabadságvesztésre ítéltek, vagy büntetésük nagyobb részét már leülték. A felszabaduló helyekre nagy szükség is van: kellenek a 17 éve az USA-ban élő Fethullah Gülen irányítása alatt álló Hizmet (Szolgálat) iszlám mozgalomhoz tartozóknak. A puccskísérlet utáni tisztogatás ugyanis folytatódik, legutóbb a legnagyobb vállalkozói szervezet, a Tuskon közel kétszáz vezetője és tagja ellen adtak ki letartóztatási parancsot.
A török kormány emberei eközben világszerte magyarázzák a bizonyítványukat. Be akarják bizonyítani, hogy a július 15-i puccskísérlet mögött Gülen állt, és azt is, hogy az ország népe egységesen támogatja Recep Tayyip Erdogan elnököt. A hivatalos álláspont része az is, hogy az ország korábbi problémáinak oka is Gülen aknamunkája. Arról is meg akarják győzni tárgyalópartnereiket, hogy az Európai Unió és az USA nem szolidárisak eléggé a török állammal. Ez is magyarázza, hogy Oroszország felé fordultak, ami a hivatalos ankarai szólamok szerint „nem jelent tengelyváltást”. A puccs hátterében az ő verziójuk szerint „titokzatos nemzetközi játékosok” állnak, mert Gülen egymaga minderre képtelen lett volna.
A hivatalos narratíva szerint Gülen évtizedek óta építette hálózatát, amelynek tagjai beszivárogtak az államapparátusba és az üzleti élet minden területére. A kormánykommunikáció a szervezetet úgy nevezi: FETÖ, azaz „Fethullah terrorszervezete”. Ankara szerint tagjai a Gülen hívei által irányított iskolákból kerültek ki. A szervezet az iszlám fundamentalizmust képviseli, de toleránsnak, sőt Nyugat-barátnak álcázza magát. Így tévesztette meg, szól a magyarázat, Erdogant is.