A világ nagyot csuklott, amikor az Iszlám Állam terrorszervezet két éve egy videót rakott fel a világhálóra. Ezen eltapossák a vonalzót, „felszámolják” a szíriai–iraki határt, valahol a sivatagban bejelentik, hogy érvénytelennek tekintik a Sykes–Picot-paktumot. A titkos brit–francia megállapodás hétfőn lesz éppen százéves.
A vonalzónak máig ható ereje van. Sir Mark Sykes húzta meg a Földközi-tengeri Akkótól (Izrael) a ma Irakban lévő Kirkukig húzódó határt. Aztán még mértanoztak egy kicsit francia kollégájával, Francois Georges-Picot diplomatával, és 1916. május 16-án létrehozták, megkonstruálták a mai Közel-Keletet. A cári Oroszországra is gondoltak, például a mai Izraelt – Palesztina középső övezetét – nemzetközi zónának tervezték, hogy az oroszoknak, ahogy a meghódítandó Konstantinápolyban, ott is legyen helyük. A történészek szerint a megállapodást a britek szorgalmazták, akik a „nagy háborúban” nem bírtak a törökökkel.
A térképrajzoláskor nem törődtek azzal, hogy épp ekkor bírta rá T. E. (Arábiai) Lawrence az arabokat: a jövendő függetlenségért keljenek fel a szultán (kalifa) ellen. A „Titkos” jelzéssel ellátott szerződést Lev Trockij külügyi népbiztos hozatta nyilvánosságra nem sokkal a bolsevik forradalom után. Ezzel ország-világ előtt leleplezte az imperialista politikát, felháborodást is keltett a térségben, de nem változtatott a tényeken. Fawaz Gerges, a London School of Economics professzora a BBC-nek úgy foglalta össze, hogy az egyezmény Nagy- Britannia, Franciaország és Olaszország birodalmi érdekeit szolgálta. Sem a térség népeit, sem az ezeket ténylegesen összekapcsoló gazdasági, etnikai, történelmi viszonyokat nem vették figyelembe. – A Sykes–Picot-egyezmény a zsákmány felosztásáról szólt – állítja.
Az első világháború utáni békékkel megszűnt a törökök négyszáz éves uralma az arab területeken. Ahhoz képest, hogy szinte rögtönöztek, Sykes és Picot szokatlanul tartós határokat rajzolt. A britek uralták a mai Jordániát és Irakot. A francia befolyási övezetből alakult ki Szíria és Libanon. E folyamat eredményeként lett független Jemen, és jött létre Szaúd-Arábia. Ott van még a viszályok földje, Palesztina, ahol 1948-ban létrejött Izrael Állam. Ennek is háborús gyökerei vannak, 1917-ben Arthur James Balfour brit külügyminiszter ígért a zsidó népnek e területen „nemzeti otthont”.