Alig egy hónappal az Egyesült Királyság uniós tagságáról szóló június 23-i népszavazás előtt újabb befolyásos kör osztotta meg aggodalmát a kilépéssel kapcsolatban.
Cameronnak nincs könnyű dolga saját pártjában: a toryk 50 százaléka búcsúzna az uniótól Reuters |
Egy vasárnap közölt felmérés szerint Nagy-Britannia vezető közgazdászainak többsége úgy véli, a Brexit súlyos hatással lehet a gazdasági növekedésre. A The Observer által publikált felmérésben 639 közgazdász vett részt, s több mint 80 százalékuk állította: a kilépés nemcsak a növekedésre, de a brit háztartások jövedelmére is negatívan hatna.
Borítékolható, hogy az utolsó hetekben a két tábor a korábbinál is hevesebb kampányt folytat majd. Míg az uniópárti Britain Stronger in Europe (Nagy-Britannia erősebb az EU-ban) a gazdasági szempontokra koncentrál, a távozáspárti Vote Leave (Szavazz a kilépésre) csoport fő érve a bevándorlás – derült ki azon a sajtótájékoztatón, amelyet a Politikai Tanulmányok Szövetsége (PSA) szervezett politológusok és szakértők bevonásával. A Brexit-pártiak ügyét segítheti a Statisztikai Hivatal közelmúltban publikált jelentése, miszerint 2015-ben rekordszámú – 184 ezer – uniós állampolgár próbált szerencsét a szigetországban. A pénzügyminisztérium sem volt azonban rest kontrázni: figyelmeztetett, hogy a kilépést követően az állami nyugdíjak elértéktelenedhetnek, s amennyiben nem sikerül egyedi kereskedelmi megállapodásokat kötni az uniós tagországokkal, a 65 éven felüliek 300 milliárd fontot bukhatnak.