Joseph Martin a 30 születésnapját indult megünnepelni, de szerettei sosem tudták felköszönteni.
Az amerikai férfi Rio de Janeiróban ünnepelt a barátaival 2007. május 25-én, amikor egyikük táskáját ellopta egy hajléktalan gyerek. Egy szolgálaton kívüli rendőr épp arra járt, s fülön csípte a kiskorú tolvajt. A család feltételezése szerint Martin korábbról ismerhette a környéken gyakran csavargó fiút, és megpróbálta elsimítani az ügyet. Hiába dolgozott már két éve angoltanárként Brazíliában, nem tanulta meg, hogy kerülni kell a konfrontációt a helyi rendőrökkel. Szó szót követett, s a rendőr végül három méterről, három lövéssel rendezte el az ügyet. A bíróság felmentette.
Joseph nagynénje, Elizabeth Martin annyiszor mesélte el a történetet az utóbbi években, hogy hangja olyan a telefonban, mintha egy filmbéli részletet idézne fel. A massachusettsi asszony évekkel ezelőtt otthagyta igazgatói állását a Harvard Egyetem titkárságán, s megalapította a Don't Kill For Me: Safe Games For All (Ne ölj értem: Biztonságos játékokat mindenkinek) nevű szervezetet. Brazil civilekkel és hozzá hasonló helyzetben lévő hozzátartozókkal együtt igyekszik felhívni a figyelmet a rendőri túlkapásokra abban a városban, ahol jövő nyáron olimpiát rendeznek.
– Nem hiszem, hogy a turisták veszélyben vannak. Inkább a szegény, fiatal fekete férfiaknak van mitől tartaniuk. Brazíliában rendkívül magas a bűnözési ráta [az ENSZ legfrissebb adatai szerint 2012-ben 50 ezer embert gyilkoltak meg], így hatalmas nyomás nehezedik a rendőrségre, hogy „feltakarítsanak” az olimpia előtt – mondja a Népszabadságnak bostoni otthonából Elizabeth Martin.