Az USA és Törökország együtt foglalná vissza az Iszlám Állam fővárosát, Rakkát. Konfliktust okozhat, hogy a törökök a kurdokat is kiszorítanák a térségből.
Törökország az orosz figyelmeztetéssel dacolva növeli katonai jelenlétét Észak-Szíriában. Újabb tizenöt harckocsit vezényeltek a határ közelébe, amelynek túloldalán már 90 tank és harcjármű van. Eközben a török média azt ünnepli, hogy kiszorították az Iszlám Állam dzsihadistáit a határ menti Dzsarabluszból és a városba visszatért 250 ember, akik onnan menekültek török területre.
Fokozatosan létrejön tehát Észak-Szíriában az a „biztonságos övezet", amelyet Ankara évek óta szorgalmaz. Egyelőre egy kilencven kilométeres határ menti sávot ellenőriznek a törökök és szövetségeseik. Recep Tayyip Erdogan elnök a G20 hangcsoui csúcsértekezletén a repüléstilalmi zóna elrendelését is szorgalmazta.
Erdogan itt egyébként tárgyalt Szíriáról Vlagyimir Putyin orosz államfővel és Barack Obama amerikai elnökkel is. A megbeszélésekről a hazafelé tartó repülőúton számolt be török újságíróknak. Ennek alapján úgy látszik, hogy most Obamával inkább megtalálták a közös hangot, mint Putyinnal. Erdogan elmondta, hogy az amerikaiak azt javasolták, közösen lépjenek fel Rakka, az IS fővárosának elfoglalásáért. Katonai szakértők szerint az amerikaiak esetleg kérhetik, hogy a török hadsereg zárja le a Rakkától északra lévő sivatagos térséget és akadályozza meg a fegyveresek menekülését és újjászerveződését.