A dél-iraki fogolytábor, az amerikai hadsereg által fenntartott Camp Bucca celláiban ismerkedtek meg egymással. A muzulmán szélsőségesek „professzorokká” váltak, a bukott iraki rezsim állampártja, a Baath volt funkcionáriusai „tanítványokká”. Az ideológiai átnevelést az utóbbiak aztán a gyakorlatban hálálták meg.
Amikor a Camp Buccában fogant szörnyeteg, az Iszlám Állam életre kelt, Szaddám Huszein volt funkcionáriusai, többségükben magas rangú katonatisztek, a dzsihadista milícia szolgálatába szegődtek. – Ma már nemcsak a szunnita fegyveresekből kovácsolódott fekete zászlós hadsereg egységeit, hanem az Iszlám Államot alkotó tizenhárom tartomány mindegyikét is ők vezetik. Az amerikaiak rengeteg hibát követtek el Irakban, a Camp Bucca-i cellabeosztás a legsúlyosabbak közé tartozik – mondja a két külön, ám egyaránt totalitárius felfogású világ egymásra találásáról Rainer Hermann. A német arabista kiválóan ismeri a Közel-Keletet, részben a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) tudósítójaként közel negyedszázadot töltött a térségben.
Örök őrző. Khomeini ajatollahot ábrázoló falfestmény készül Teherán központjában Stringer / Reuters |
– Már fiatalon vonzott az arab világ és kultúra misztikája. Eredetileg üzleti-gazdasági pályára készültem, és azt gondoltam, az arabtudás segíti majd az érvényesülésemet – mesélte az 1956-ban a svájci határ közeli Lörrachban született szerző, akinek nagy sikerű könyve az Iszlám Államról magyarul is megjelent.