A Fehér Házba beköltözni nincs sok esélyük, de színesítik a politikai palettát és fontos új nézőpontokat hoznak be az elnökválasztási versenybe – így látják a kommentátorok Rand Pault és Bernie Sanderst. Paul Kentucky állam republikánus szenátora 2011 óta. Sanders nyolc éve Vermont állam független szenátora, aki a demokratáknál száll harcba a 2016-os elnökjelöltségért.
Ideológiailag egyikük sem tartozik pártja fősodrához, ám kettejük közül most Rand Paul jelöltségét veszik komolyabban. Elsősorban azért, mert a republikánus oldalon egyelőre nincs erős esélyes, aki elhúzott volna a többiektől. Becslések szerint húsznál is több jelölt csatázhat majd a 2016 tavaszán esedékes előválasztásokon. Máris a jelöltek között van Jeb Bush egykori floridai kormányzó és Ted Cruz texasi, illetve Marco Rubio floridai szenátor is. Beszállt az első nő is a republikánus versenybe; a Hewlett-Packard egykori vezérigazgatója, Carly Fiorina hétfőn jelentette be indulását.
Rand Paul. Középre tartó libertariánus Aaron P. Bernstein / Reuters |
Rand Paul számára az a legnagyobb kihívás, hogy távol tartsa magát az édesapja politikai örökségétől, de abból azért profitáljon. Ron Paul háromszor szállt harcba a Fehér Házért, 1988-ban, 2008-ban és 2012-ben. Ő emelte be az országos politikába a libertariánus eszméket, stabil támogatói csoportot építve maga köré. A lényeg a kevesebb adó, kisebb állam és az USA minél kisebb nemzetközi szerepvállalása. Társadalmi kérdésekben liberális – támogatja például a marihuána teljes körű legalizálását.