Az éhhaláltól mentheti meg az ENSZ, az Élelmezési Világprogram és a Vöröskereszt segélykonvoja Madaját. A Damaszkusztól északnyugatra, a libanoni határhoz közel fekvő várost fél éve vonták blokád alá a szíriai kormányerők és a szélsőséges síita szervezet, a Hezbollah harcosai.
Az éheztetést fegyverként használják az Aszad elnökhöz hű erők és a velük szemben harcoló felkelőcsoportok is. A civil területek blokád alatt tartása, a nemzetközi segélyszállítmányok szórványos átengedése humanitárius katasztrófához vezethet, és több százezer ember életét veszélyezteti – fogalmazott Szíria-jelentésében Philip Luther, az Amnesty International (AI) közel-keleti és észak-afrikai igazgatója.
A helyzet különösen szörnyű Madajában, ahol negyvenezer ember él vesztegzár alatt. – Mindennap úgy érzem, hogy elájulok, és nem ébredek fel többé. Kétnaponta egyszer eszünk, hogy amit vettünk, ne fogyjon el azonnal. Más napokon vizet, sót és olykor a fák leveleit fogyasztjuk – nyilatkozta pár napja a városban élő háromgyerekes családapa, Mohamed, aki szerint csontvázak róják Madaja utcáit.
A családok leveleken, füvön és fűszerekkel ízesített vízen élnek, hisz egy kiló rizs 250 dollárba, vagyis több mint 72 ezer forintba, a liszt 120 dollárba (több mint 34 ezer forintba), egy liter tej 300 dollárba (több mint 87 ezer forintba) kerül. A városba legutóbb októberben sikerült segélyt eljuttatni, de az élelem csak pár napra volt elég. A hétfői szállítmány – amely alapvető élelmiszereket, vizet, orvosi felszereléseket és gyógyszereket tartalmaz – talán egy hónapig tart ki.